70 שנה למותו של בניטו מוסליני: שעותיו האחרונות של הרודן

כמו רודנים רבים אחריו מוסליני ניסה להימלט מארצו ללא הצלחה. ב-28 לאפריל 1945 הוא הוצא להורג וגופתו הוצגה לראווה בכיכר, מה שסימל את סוף עידן הרודנות של הנאצים ובעלי בריתם. מוסליני בגיל 61 איבד את הקשר עם המציאות, בעלות הברית שעמדו בשער ופרטיזנים שנשקו בעורפו עמדו להפוך את חלומותיו לאפר. הרודן שחלם להפוך ליוליוס קיסר ואת איטליה לרומא העתיקה, שגה כאשר הוא כרת ברית עם היטלר וגזר על עצמו הרס וסופה של קריירה פוליטית שנמשכה שני עשורים.

שגיאותיו נבעו מהערכה לא נכונה של כוחו הצבאי, שהיה דל וחסר השראה. כוחותיו הובסו פעם אחר פעם בשדה הקרב, ואפילו אתיופיה יכלה לגרום לחייליו כאב ראש לא פשוט. בשנת 1943, המלך עמנואל השלישי, החליט לשים סוף להרפתקה של מוסליני, והצליח להשתלט על תומכיו ולהכניסו למעצר בית. המהלך הגיע, לאחר שבעלות הברית כבר נחתו בסיציליה ורומא הופצצה ואזרחים רבים נהרגו. מוסליני חולץ, על ידי פעולה נועזת של צנחנים גרמנים, שהשתלטו על מעון הסקי בו היה שבוי והחזירו אותו לשלטון. הוקמה ממשלת בובות של תומכי הנאצים, שמוסליני עמד בראשה. זהו השלב בו יהודי איטליה, נשלחו למותם.

בשנת 1945 הכל החל להתמוטט. מוסליני ניסה לדחות את הקץ, על ידי שיחות עם פרטיזנים בארמונו במילאנו, אולם הוא הבין במהרה שכוחם של הגרמנים הולך ומדלדל וצפון איטליה כבר בידי אויביו המרים. הוא החליט להימלט לגבול עם שוויץ, וארגן שיירה של תומכיו הנלהבים וקבוצה של פשיסטים שעוד היו נאמנים לשלטונו. הוא והפלגש קלרה פאטצ'י, התחפשו כדי להימנע מזיהוי על ידי פרטיזנים ששלטו בדרכים הראשיות. לפי העדויות מראהו היה עלוב, והסיבה שהוא זוהה, היא עשרות הפוסטרים והתמונות שהוא הפיץ באיטליה לאורך השנים. ההתנגדות של תומכיו הייתה דלה, ומוסליני הגדול נלכד בלבוש פשוט שהוא מנסה להימלט משוביו במשאית לכיוון שוויץ.

בניגוד לפעם הקודמת הפרטיזנים היו מוכנים. הם העבירו אותו מספר פעמים ליעדים שונים, באגם קומו בחשאיות הלילה ובסודיות גמורה. במקום הקרוי וילה בלמונט, הרודן ופילגשו הוצאו להורג על ידי מכונת ירייה, כאשר הם מכוסי עיניים וראשם עומד אל קיר לבנים. איש לא יודע מי לחץ על ההדק, אך מוסליני הפסיד לבסוף לשנואי נפשו הפרטיזנים. גופתו הוצגה בכיכר מליאנו יחד עם 14 פשיסטים תומכי משטרו ב29 לאפריל 1945, כזיכרון להצגת גופות הפרטיזנים שפעמים רבות הוצגו לראווה במקום.

גופתו המושחתת על ידי ההמון, נלקחה על ידי חיילים אמריקאים לקבורה. כמעט ולא ניתן היה לזהות את הגופה, בשל מעשי ההמון שפרקו את זעמם כלפי הרודן המת. מראה גופתו מנוקבת הכדורים, הייתה סוף אכזרי במיוחד לאדם שראה את עצמו כגדול הקיסרים הרומים. גופתו של מוסליני נקברה במילאן, אולם מעולם לא זכתה למנוחה עולמים. בשנת 1946, גופתו נגנבה מקברה ונמצאה רק כעשור לאחר מכן. קברו הפך לסוד, מפחד ממעשי ונדליזם. לבסוף עצמותיו ומוחו שנלקח על ידי הצבא האמריקאי בעת מותו, הוחזרו לאלמנתו שהחליטה לקבור אותו באחוזת הקבר המשפחתית , שם הוא טמון עד ימינו.