10 עובדות על דאעש הארגון האסלאמי העולה במזרח התיכון

לאחרונה דאעש מאז נסיגת הכוחות האמריקאים מעיראק, מצליח להשיג אחיזה נרחבת במדינה. זהו ארגון מסתורי, שמצליח באמצעות מספר קטן של תומכים להשתלט על שטחים נרחבים במדינה. להלן עשר עובדות :

1. הארגון הוא מלאכת יצירה של ארצות הברית. הוא הוקם בשל הרצון להצטרף לכוחות הלוחמים כנגד סדאם חוסיין. הסיבה לכך הייתה שסדאם אינו דתי מספיק, אלא הוא שליט חילוני.

2. דאעש כאשר הוקמו ב2003 נשבעו אמונים לאל קעידה. הם נחשבו לסניף העיראקי של הארגון וביצעו עשרות פיגועים כנגד מטרות אזרחיות ואמריקאיות. כיום הארגון פוצל משום שדאעיש לא הסכימה להפסיק את מלחמתה בסוריה.

3. הארגון החליף שלושה מנהיגים. שלושתם חוסלו על ידי האמירקאים. כיום מנהיג את הארגון אבו בכר אל בגדאדאי.

4. פירוש השם הוא הקמת מדינה איסלאמית בעיראק ובשאם הכוונה לשכנותיה. הארגון גם מעוניין להקים חליפות איסלאמית שתכלול את שטחי ארץ ישראל.

5. הארגון קיצוני אפילו במושגים אל קאעידה. הארגון קיבל נזיפה על עשרות סרטוני וידאו בהם נראים עריפת ראשים על ידי פעילי דעאש. אל קאעידה טענו שסרטוני אלו הם פרסום שלילי למטרות האיסלאם.

6. ברמה העקרונית הביון האמריקאי ורוב גופי המודיעין מעריכים את מספר הלוחמים של הארגון בכ-5,000 חיילים. הצבא העיראקי מונה אלפים רבים.

7. לצבא העיראקי יש מספר בעיות. העיקרית מביניהם הוא חוסר רצון להילחם. החיילים הסונים עורקים בהמוניהם, בשל תשלום מינימאלי ושלטון מושחת שמפלה אותם. מה שמשאיר את הלוחמים השיעים לבדם, חסרי מוטיבציה ובעיקר מפוחדים.

8. הסיבה שכולם כל כך פוחדים מהארגון הוא בשל סרטוני הווידאו אותם הוא מפיץ. הרשת מלאה בעריפות ראשים, הוצאת להורג של שבויים ופיגועי טרור אותם הוא ביצע. איש לא רוצה להיות שבוי של ארגון זה.

9. הציוד של הארגון די פרימיטיבי. בעיקר רובי קלצניקוב רוסיים. אולם כעת עם עזיבת הכוחות האמריקאים, נפל ברשותם שלל רב שישמש אותם במלחמה עתידית.

10. אחת מהטענות המושמעות כלפי האמריקאים שאינם מתערבים בנעשה עד עתה, הוא המניע. אם בתקופה של בוש ארצות הברית, הייתה תלויה בנפט העיראקי הרי שהמצב כיום שונה. ארצות הברית מפיקה בעצמה את רוב האנרגיה ולכן פחות להוטה להתערב בסכסוכים ברחבי העולם ובעיקר בעיראק.