מבט אחר – צו שחרור העבדים- הצו של אברהם לינקולן 1863

אברהם לינקולן, הנשיא ה-16 של ארצות הברית, חתם על הצו לביטול העבדות במלחמת האזרחים. אנו מבקשים לתת מבט אחר  על הנושא, ולנפץ כמה הנחות שגויות לגבי הנשיא האמריקאי.ראשית, מלחמת האזרחים בארצות הברית לא פרצה בגלל העבדות, אלא בגלל שמדינות הדרום רצו לפרוש מהאיחוד של הצפון והדרום. לינקולן היה מוכן להמשיך את מוסד העבדות, אם היו נשארות במסגרת האיחוד האמריקאי. לינקולן לא היה אדם ליברלי ולוחם זכויות חופש. הוא התנגד לעבדות מנימוקים פרקטיים ולא מנימוקים מוסריים.

הצו לשחרור העבדים, או התיקון ה-13 לחוקת ארצות הברית, שנחתם על ידי לינקולן בשנת 1863, נעשה מנימוקים צבאיים ולא מוסריים. לינקולן רצה לכפות על מדינות הדרום להפסיק את המלחמה, ולכן חשב, שאם יוכל להפעיל עליהם לחץ בכך שאיים על ביטול העבדות, הם יפסיקו להלחם נגד הצפון. לדעתו, תחילה היה צורך לבטל את העבדות במקומות בהם היא התקיימה רק חלקית ולאחר מכן, לאט לאט שחרור העבדים יתקיים בכל ארצות הברית.

לאחר המלחמה ושחרור העבדים, מצבם של האחרונים לא השתפר. מדינות הדרום המשיכו להפלות אותם ללא מפריע, מצבם של האפריקנים – האמריקנים ישתפר רק לאחר כמאה שנה, עם עלייתם של הארגונים לזכויות אדם.