פרעות אוג'דה וג'ראדה שבמרוקו- השמדת הקהילה היהודית

חבל שפרעות  אוג'דה וג'ראדה  נשכחו מהזיכרון הכללי, היה להם משמעות עצומה בכל הקשור ליהדות מרוקו ועלייתם לארץ ישראל. יהדות מרוקו היא אחת מהוותיקות והעתיקות שבצפון אפריקה, המלך באופן היסטורי הגן על הקהילה ולכן היא ידעה שגשוג יחסי. אולם עם הקמת מדינת ישראל בשנת 1948 החלה להיסדק מעטה ההגנה וההמונים רצו לפגוע בקהילה היהודית.

יהודים רבים נטשו את מרוקו לארץ ישראל, מסיבות דתיות, ציוניות וגם כלכליות. העיר אוג'דה הייתה עיירת ספר קרובה לגבול עם אלג'ריה, מקום ממנו יהודים תכננו את העלייה לארץ ישראל. רבים לא ראו זאת בעין יפה, בעיקר משום שיהודים היו מבוססים והם עזבו עם כסף רב. בנוסף הכוחות הפוליטיים במרוקו החלו להתסיס את האווירה, מלך מרוקו מוחמד החמישי נשא נאום שנאה כנגד ישראל אולם טען שאין לפגוע ביהודים המקומיים. העיתונים הסיתו נגד ישראל והיהודים והאווירה הייתה קשה ואנטישמית.

תחת השלטון הצרפתי החלו פערים בין יהודים ומוסלמים. היהודים היו עשירים יותר ולמדו את השפה הצרפתית, לעומתם הערבים התנגדו לשלטון הקולוניאלי ותמכו במאבק. היהודים שנהנו מהשלטון הצרפתי וזכו בהשכלה טובה יותר, הפכו בעיני המוסלמים למשתפי פעולה ולכן השנאה הלכה וגדלה.  הקמתה של מדינת ישראל הייתה נקודת השבר שאחריה הגיעו הפרעות.

זמן לפני הפרעות היו איומי רצח כנגד יהודי מרוקו. הפועלים הערבים ידעו על המון שעומד לפגוע ביהודים ולכן לא הגיעו לעבודה אצל מעסיקיהם היהודים. אספסוף נתן את האות לתחילת הפרעות בעיר אוג'דה, חמוש בגרזנים וסכינים התקהל ב"שוק אל יהוד" באוג'דה ורצח חמישה אנשים מתוכם 4 יהודים וצרפתי אחד. המשטרה השתלטה לבסוף על האירוע וההמון התפזר. ביום למחרת, השמיני ליוני, הפרעות התפשטו גם לעיר השכנה, עיר מכרות הפחם ג'ראדה. בעיר הופצה השמועה שיהודי רצח מוסלמי מה שהתיר את דמם של תושבי המקום. ההמון החל בטבח נוראי תוך השתללות, בזיזת חנויות ואונס נשים. הנשים המוסלמיות הריעו לקהל שפגע ביהודים שלא יכלו לגונן על עצמם. למשטרה המקומית לקח זמן רב להשתלט על המהומות, ולבסוף 38 יהודים נטבחו ביניהם 10 ילדים ו10 נשים. 2 מוסלמים נשפטו לעונש מוות בפני בית דין צבאי וכמו כן 2 לעבודת פרך.

המקרה זירז את הגעת יהודי מרוקו לארץ ישראל, כל-10,000 יהודים מקהילות הסביבה נהרו לעיר המטרופולין קזבלנקה למצוא בה מחסה ובטחון ומעריכים שכ-18 אלף עלו לארץ ישראל.