עלייתו ונפילתו של מלך הקוקאין פאבלו אסקובר

לכל עם יש את הגיבורים העממיים שלו, אלו שההילה סביבם והסיפורים מאכלסים ערבי בירות וגבינה. הגיבורים העממיים מייצגים את העם, ומספרים רבות על עיסוקיו והשאיפות שלהם כלאום ואומה. לנו יש את יוסף טרומפלדור, הלוחם חסר היד שנלחם ומת על קדושת הארץ, לסקוטים יש את ויליאם וולאס האיש והחרב הענקית שלחם באנגלים המדכאים ולקולומביאנים יש את אסקובר. אסקובר אמנם דאג בעיקר לעצמו, אך העוצמה והקיצוניות בה הוא חי, והצליח ליצור לעצמו דמות עממית וכריזמטית הפכו אותו בחייו לאגדה מודרנית של המאה ה-20.

במדיין, עיר די ענייה ואלימה בקולומביה נולד הגיבור של אחת מאגדות העם האכזריות ביותר בכל הזמנים. כמו בכל סיפור טוב, הוא נולד באשפתות ועלה לגדולה בזכות הרבה אכזריות ואומץ לב. הוא היה גנב מכוניות, והנהיג כנופיה מקומית של ערסים קולומביאנים שקפצו על משאיות וגנבו מהם את כל הסחורה. הבעיה הייתה שלא היה בזה הרבה כסף, אז הוא החליט לעבור לסמים. בתחילה הוא הבריח את הסמים בעצמו, אולם העניינים הסתבכו והוא כמעט נהרג על ידי שוטרים מקומיים. את הלקח הוא למד, והחליט שמעתה הוא ייתן לאנשים אחרים לנהל את המבצע.

במהרה הוא הבין שבפרו ובשאר ארצות דרום אמריקה, מייצרים את הקוקאין באיכות נמוכה ובמחירים אסטרונומיים. למזלו הוא הצליח ליצור קשר עם יצרן מקומי, והחל לבנות מעבדות משוכללות בקולומביה. באותה תקופה, הסם הפופולרי ביותר היה גראס, ואסקובר הבין בחושיו המחודדים שהגיע הזמן לסם איכותי יותר ומזיק למוח וממכר יותר מכל מה שהעולם הכיר עד אז. הימים היו ימי מהפכת הדיסקו, ואנשים חיפשו להתמסטל עם חומר איכותי שיעבוד שעות נוספות וייקח אותם למקומות טובים יותר, בזמן שהם שומעים מוזיקה מקפיצה. הוא החל לייבא מומחים מכל העולם, ובתוך הג'ונגלים בנה מפעל ענק שייצר את הקוקאין הטוב ביותר בעולם.

את החומר המסוכן, הוא הבריח לארצות הברית בכל דרך שרק יכל. הוא הכניס את הסם לגלגלי המכוניות, לכנפי המטוסים ואף שכר טייסים שיבריחו את הקוקאין בתיקים הפרטיים שלהם. הכסף החל לזרום כמו מים, ואסקובר החל לצבור יריבים. את היריבים הוא חיסל באכזריות ובשקט מופתי, הוא יצר מאזן אימה כנגד מי שפעל נגדו. את חבריו הוא פינק בחבילות, בחורות וכסף שזרם מכל עבר ואת יריביו הוא חיסל באכזריות אין קץ. ההון הגדול הקנה לאסקובר מעמד של כל יכול בקולומביה. רשת ההברחות שטווה חלשה על 80 משוק הקוקאין העולמי! לפי הערכות שונות הקרטל גלגל כ30 מיליארד דולאר בשנה. הוא עצמו, נחשב לאיש השביעי הכי עשיר בעולם. הוא בנה רשת של קשרים, שמבוססת על כסף ושוחד, נראה שאיש שלא יכול לעצור את הגבר השמן שתמיד יש לו סיגר בפה.

אולם הטעות הראשונה של אסקובר, הייתה לנסות להיכנס לפוליטיקה. כוחו הרב ובעיקר הכסף שהרוויח, החלו לעלות לארצות הברית על העצבים. הם הבינו שעליהם לעצור את האיש, שגרם למעצמה הפסדים עצומים ויצר קשרים עם הקומוניסטים. הם לחצו על ממשל קולומביה שיעצרו את האיש, שהחל לחסל מועמדים לנשיאות שהתייצבו כנגדו בסיטונות. לצד מעשיו הנפשעים, הוא בנה שכונות וחילק מיליונים לאזרחים כדי לבנות תדמית של עממיקו, על מנת שהאזרחים ילחצו על הרשויות לא לפעול כנגדו. לתקופה אסקובר, היה המלך של קולומביה ושל קבוצות הכדורגל שקנה.

לכל דבר יש סוף, וזמנו של אסקובר הלך ואזל. האמריקאים בשיתוף של מספר אנשים אמיצים בקולומביה החליטו להתייצב כנגד האיש. הם בנו כוח משימה מיוחד, שרדף את האיש בכל מקום וזמן. אסקובר פחד מהסגרתו לרשויות בארצות הברית והחליט להסגיר את עצמו.  בתמורה לאי הסגרתו לארה"ב.בהסכם פשרה שהושג עמו לאחר משא ומתן ארוך נקבע, שהוא יכלא ל 5 שנים אבל יהיה רשאי לרצות את עונשו באחוזתו הפרטית השוכנת סמוך למדלין.
אחוזת נאפולי (Hacienda Napoles) שהייתה מצוידת בגן חיות, שדה תעופה ודמתה יותר לקאנטרי קלאב אקסלוסיבי מאשר בית כלא, אפשרה לאסקובר להמשיך לנהל את אורח חייו הראוותני שכלל מסיבות ואורגיות פרועות שהתקיימו מידי לילה. בכניסה לאחוזה הוא הציב את המטוס הראשון איתו העביר סמים לארה"ב למבקריו הוא נהג להראות בגאווה את המכונית של זוג השודדים המפורסם בוני וקלייד מנוקבת מיריות של תת מקלע.
אסקובר שהמשיך לנהל את הקרטל מבין כותלי האחוזה, אף נצפה פעמים רבות מחוץ לאחוזתו, במרכזי קניות, אירועים חשובים ומשחקי כדור רגל.

ב1992 הגיע הסוף, בשל תמונות שהגיעו מהאחוזה אודות חיסול של יריבים עסקיים. לרשויות נמאס, והם יצאו לציד האדם הגדול ביותר בתולדות דרום אמריקה. מי שיסגיר את אסקובר היה אמור לקבל 9 מיליון דולר, והיו עשרות אם לא מאות הלשנות. לבסוף הוא נמצא ב1993 לאחר 15 חודשים, הצליחו לבסוף סוכני היחידה המיוחדת שהוקמה לטובת המרדף – Search Block , לאתר שיחת טלפון שביצע אסקובר מאחת השכונות בעיר מדיין. עד מהרה אותר הבית ובו אסקובר. בתום קרב יריות קצר הופצה הידיעה על מותו של אחד המאפיונרים המבוקשים ביותר בעולם.אסקובר לא הלך בשקט אל בוראו, בדרך הוא השאיר שובל גופות של למעלה מאלף אנשי חוק מתים ומעונים. למרות חיסולו היקף סחר הקוקאין לא ירדו אלא עלו. אסקובר הפך לאגדה וסדרה אודותיו Narcos, משודרת בנטפליקס.