משבר האקלים: בעקבות עשרות שנים של חוסר עשייה

כמות האנשים עולה בעולמנו בקצב מסחרר מאז שנות השבעים, וכך גם הרגלי הצריכה. השינוי העיקרי מגיע מהארצות המתפתחות, כגון סין, שרמת החיים בהם עולה ולכן כמות הצרכנים הולכת וגוברת.

את הצרכים ההולכים וגוברים התעשייה מנסה להדביק, ולכן כמות זיהום האוויר הולכת וגוברת. התהליך מאוד פשוט: מפעלים פולטים פחמן דו חמצני בכמות הולכת וגדלה. הגזים חוסמים את האטמוספרה, ולכן החום שנספג באדמה לא מצליח לעלות וכדור הארץ לא מתקרר. לאפקט הזה קוראים אפקט החממה, משום שגזי החממה אינם עוזבים את כדור הארץ והטמפרטורה עולה.

קיים ויכוח ארוך שנים, בין מומחים שונים על הגורמים לשינוי האקלימי. יש האומרים, ששינוי זה נעשה על ידי בני אדם, ואילו אחרים טוענים שכדור הארץ עובר תהליכים אקלימיים ללא קשר לגורם האנושי וכהוכחה הם הביאו את העובדה, שהויקינגים הילכו על גרנלנד הירוקה.

בימינו, ועידת מומחים של האו"ם הכריעה בסוגיה, וקבעה ש-95 אחוזים מבני האדם הם הגורמים לעליית הטמפרטורות. שינויי האקלים מסוכנים, משום שהם גורמים לעלייה בגובה מפלס פני הים, להידלדלות כמות המים המתוקים ולבצורת והרס יבולים.

לצד העלייה בכמות בני האדם בעולם, ברור שייווצר מחסור במזון לאור השינויים במזג האוויר. כל כמה שנים האו"ם מכנס ועידה לשינוי האקלים, כפי שקרה בקופנהגן, שלא הצליחה להגיע לתובנות או הסכמים. המדינות העניות טוענות, שהפחתת ההספק התעשייתי שלהן ושימוש במשאבים נקיים יגרום להן להוצאות כבדות ופשיטת רגל. כתוצאה מכך, לטענתן, המדינות המפותחות הן אלו שצריכות לשאת בעיקר העול. הנשיא אובמה ניסה להפוך את האנרגיה הירוקה לגולת הכותרת של כהונתו ולמנוע צמיחה של הכלכלה האמריקאית, אולם המשברים הכלכליים קלקלו את התוכניות.

כיום אירופה היא היבשת היחידה שמנסה להקפיד על התקנות, אולם המשבר הכלכלי העולמי מאט את התהליך. לפי האו"ם ב-2050 התהליך יהיה בלתי הפיך, ומיליוני בני אדם ייספו בשל השינויים הקיצוניים, שישפיעו על כולנו. לאחרונה המדינות בעולם נמצאות בדיונים מתקדמים, ולפי השנים האחרונות, אם לא תהיה פריצת דרך טכנולוגית מפתיעה, כנראה שילדינו יחיו בעולם אחר מזה שאנו מכירים.