מי היה המלך ארתור?

סיפורו של המלך ארתור מוכר לכולם, הנער הצעיר ששלף את החרב האגדית אקסקליבר. ארתור חי בסביבות המאה ה-6 ונלחם כנגד שבטים ברבריים שפלשו לבריטניה. הוא איחד סביבו קבוצה של לוחמים ואבירים סביב השולחן העגול ונעזר במרלין הקוסם. העלמה גווניבר, הקרבות האפיים והאביר לנסלוט הם כולם חלק מהפולק הבריטי ונחשבים לחלק תרבותי בעל משמעות עצומה. היסטוריונים כיום חושבים שהמלך ארתור הוא בעל חשיבות היסטורית, הוא היה דמות אמיתית שאכן השפיעה על ההיסטוריה של בריטניה.

רומא שלטה בבריטניה והשפיעה עליה עמוקות, היא בנתה את חומת אנדריאנוס. עם התמוטטות האימפריה, החלו מאבקים בין זרמים שונים ביניהם הבריטונים שהאמינו בתרבות הרומית ורצו לשמרה לשבטים בעיקר גרמאנים שהגיעו מהצפון ורצו לכבוש אותה. ארתור ככל הנראה היה מצביא שאיחד סביבו שבטים קלטים ויצא למלחמה כנגד הפולש ואף הצליח להדוף אותו. בסוף המאה ה5 או תחילת ה6 לספירה נערך במקום לא ידוע באיים הבריטיים הקרב על גבעת באדון. הקרב נערך בין הבריטונים- תושביה הקלטים המקוריים של בריטניה, שעברו רומניזציה (כלומר קבלו אלמנטים תרבותיים רומאיים). לבין האנגלו סקסים, פולשים ממוצא גרמאני שהגיעו מצפון אירופה. הקרב הסתיים בניצחון בריטוני. חשיבותו העיקרית של הקרב היא בשמו של מנהיג הבריטונים- ארתור, שהוא כנראה המקור לאגדות המלך ארתור המוכרות לנו.

לאחר הקרב בריטניה ידעה תקופת פריחה, תחת המלך ארתור והוא היה ידוע כמלך טוב ומיטיב. לא ידוע הרבה על פעולותיו, בעיקר משום שאגדות המלך ארתור עברו מפה לאוזן והשבטים המקומיים לא השאירו הרבה מקורות מתועדים. יש היסטוריונים שרואים בלוקיוס ארטוריוס קסטוס, לוחם ומצביא רומי כאחד מהמקורות החשובים לאגדה.

לוקיוס ארטוריוס קסטוס פעל בבריטניה במאה ה-2 ונחשב למצביא מוצלח במיוחד. הוא דיכא מרידות של ברברים, נלחם בשבטים הסקוטיים מעבר לחומות אדריאנוס ובנה ונלחם במצודת ברנאנאקום המקבילה לקמלוט. ככל הנראה יש מקורות רבים לאגדות המלך ארתור, אולם אין ספק שהמקור שלהם הוא אמיתי.