ביקורת ספר – מחווה לקטלוניה, מאת: ג'ורג' אורווללכל אדם יש אירועים מכוננים בחייו שמשנים אותו לעד. אצל אורוול זו הייתה מלחמת האזרחים הקטלנית בספרד, שהפכה אותו לאחד מהוגי הדעות החשובים של המאה העשרים. הוא יצא לשם מתוך סקרנות אינטלקטואלית, כעיתונאי צעיר ובהמשך כחייל.

לשדות הקטל הוא הגיעה כדי לעצור את הפשיזם, חוויה שתיחרט אצלו לעד. עד לאותו רגע הוא חילק את העולם לטובים ורעים, אולם המלחמה הפכה את תפיסת המציאות שלו למורכבת. ארגונים פוליטיים ואידאולוגיות  הוכיחו עצמם כנצלניות, שקרים רבים הופצו ואינטרסים עלו מעל פני השטח. שדה הקטל הפך להיות למלחמת הכל בכל, לדגם מוקטן של מלחמת העולם השנייה.

אורוול בעל הבחנות פוליטיות מרשימות מתעד את המלחמה מנקודת המבט של חייל פשוט. הוא הצליח להעביר את האימה, הרעב והקרבות הבלתי נגמרים. נקודת המבט של ייחודית ויכולת הכתיבה היא פנומנאלית. זהו אחד מהמסמכים המרתקים של המאה ה-20 , שהצליחו להשפיע רבות על אופן הסיקור העיתונאי ועל ספרות בכלל.


את הסלידה מקומוניזם אורוול קיבל במלחמה הזו. הניסיונות של הקומוניסטים לקעקע את המלחמה, יישארו אצל הסופר הצעיר לנצח. הוא תיעב את השקרים שהקומוניסטים הפיצו ואת רצח האמת. שם הוא הבין את האופי האמתי של משטר טוטליטרי מה שיוביל אותו לכתוב את יצירות המופת "חוות החיות" ו-1984.

 אורוול, ג'ורג', מחווה לקטלוניה, עם עובד, 2012