מזרח אירופה והאנטישמיות שאינה נגמרת: סטפן בנדרה גיבור לאומי באוקראינה

ביקור של שגריר אוקראינה בקברו של הלאומן האנטישמי ורוצח ההמונים סטפן בנדרה, הוא עניין שבשגרה. גם העובדה שאוקראינה אינה מתמודדת עם עברה האלים והאנטישמי וחלקה הגדול בשואה היא כבר פרט שכמעט ואינו ניתן לשינוי. אך החיבור בין היהודים ותחייה לאומית, הוא כבר בלתי ניתן לשינוי. חלקים גדולים באוקראינה חשים תיעוב רב כלפי הענק האדום לשעבר, ומכאן נגזרת האהדה שלהם כלפי גיבורים לאומנים גם אם ידיהם מגואלות בדם יהודים.

פוגרומים באוכלוסייה היהודית באוקראינה, הם חלק מההיסטוריה העקובה מדם של האוכלוסייה היהודית המקומית. החל מפרעות ת"ח ות"ט, בהם נרצחו כחצי מיליון יהודים באכזריות שאין לתאר אותה במילים. האנטישמיות חזרה, כאשר הקומוניסטים השתלטו על אוקראינה והפיצו שמועות זדוניות שהיהודים עומדים מאחורי הכיבוש, בשל רצון למצוא אשם ולהסית מהם את האשמה. בנדרה נולד אל מציאות אנטישמית ואכזרית, אמו נפטרה משחפת בשנת 1922, ואביו היה כומר קתולי שהטיף ללאומנות ונגד הקומוניזם. כאשר כפרו סופח, אביו של בנדרה הוצא להורג על ידי סוכנים סובייטים.

בנדרה ספג את הלאומנות הקיצונית מאביו, שארגן מרד לעצמאות בשנת 1919 שנכשל. רצונו לצאת ללימודים כשל, והוא נשאר בכפרו בארגונים צבאיים ששאפו לעצמאותה של אוקראינה. בנדרה הגיע לפולין כקצין מודיעין של ארגון קיצוני, והחל לבצע התנקשויות בבכירים פולנים. הוא נאסר ונתפס ואף היה אמור להיות מוצא להורג בשנת 1936, אולם הוא נכלא והצליח להימלט מהכלא הפולני. לאחר חזרתו לאוקראינה, הוא נכלא למאבק על ראשות הארגון הלאומני האוקראיני. בנדרה החליט על כיוון שכולל התנגדות מזוינת כנגד השלטון הסובייטי, וארגון תאי התנגדות שימרדו בכל רחבי אוקראינה.

לאחר כיבוש אוקראינה על ידי הנאצים, בנדרה החליט על הכרזת אוקראינה עצמאית בניגוד לדעת הגרמנים שסיפקו לו נשק וציוד. דעות חלוקות אם הלאומנים היו נלהבים להשתלב בסדר החדש של היטלר באירופה או שביקשו לנצל את הפלישה כדי להשתחרר מעול השלטון הסובייטי ולזכות בעצמאות מוחלטת. מכל מקום, בתוך ימים בנדרה נעצר ונשלח למחנה ריכוז. הוא שוחרר לבסוף והמשיך לפעול בחסות גרמנית, אך את השנים הבאות במלחמה – הנתונות לוויכוח סוער לא פחות – הוא העביר מחוץ לאוקראינה, ותפקידו באירועים ההיסטוריים נחשב בעיקר סמלי.

בנדרה נשלח למחנה המעצר בזקסנהאוזןשם זכה לתנאים טובים והפסיק בפועל להיות המנהל של גדודי הלאומניים האוקראינים. אולם ישנו ויכוח, האם הוא ראה בנאצים כמודל לחיקוי או כלי להישען עליו כדי להשתחרר מברית המועצות. ישנם עדויות על חלקו בפוגרומים כנגד יהודים כאשר הם שחררו את אוקראינה והיותו אנטישמי. בנוסף אנשיו רצחו יהודים בווהלין, וירו בפריטיזנים יהודים שנמלטו אל היערות מהגטאות.

באוקראינה הוא נחשב לגיבור לאומי ואף הוכרז ככזה בשנת 2010. הוא המשיך לנהל מאבק כנגד הסובייטים עד לשנות החמישים, ולאחר מכן נמלט למינכן שם מצא את מותו בהתנקשות של סוכן סובייטי שהרעיל אותו וסיים את חייו. בנדרה נחשב לסמל של התנגדות כנגד הוסבייטים ועבור אוקראינה עצמאית. למרות היותו סמל, המאבק שלו מסמל עבר שחור של אוקראינה ביחסה כלפי היהודים, שתמיד סבלו ממאבקים פנימיים של אוקראינה לעצמאות.