לקראת יום השואה הבינלאומי (ב-26.1.2015) – מאמר על המחנך ההולנדי וחסיד אומות העולם יופ ווסטרוויל (Johan Gerard "Joop" Westerweel‏) – 1899 – 1944

בזמן מלחמת העולם השנייה התגלו אנשים מיוחדים במינם, יהודים ולא יהודים, שראו את חוסר הצדק, העוולות והרצח שהנאצים בצעו ביהודים וגם לא יהודים, ועזרו להם, כול אחד בתחומו ולפי יכולתו. נזכיר רק את המחנך היהודי הנודע יאנוש קורצ'ק, שבעוז רוחו הלך עם תלמידי בית הילדים שהקים למותו, למרות שיכול היה להציל את עצמו.

יופ ווסטרוויל נולד למשפחה נוצרית אדוקה וענייה מאוד בהולנד. הוריו השתייכו לכת דתית קיצונית בשם דריבסטן סקטה. יופ הצעיר, שמנעוריו היה דעתן ומרדן, לא אהב את החיים הללו, בעיקר משום שהילדים במשפחתו לא קבלו מספיק תשומת לב מההורים, שהיו שקועים בענייני הפרנסה. הוא נשלח לסמינר דתי קיצוני נוצרי, אך ברח משם, למד הוראה ואהב מאוד את עבודתו כמורה.

כול חייו פעל לפי צו מצפונו, גם כאשר נפגע, ורדף צדק, הומניות וכבוד לכול אדם באשר הוא. הוא סרב להתגייס לצבא בשל פציפיזם ולא הסכים להוציא תעודת זהות. לעומת זאת, הוא השקיע מרץ רב בעבודתו כמורה וכמחנך, למד שיטות חינוך מיוחדות, כמו שיטת מונטסורי. הוא נישא פעמיים, אך נישואיו הראשונים נכשלו ועם אשתו השנייה, וילי, עבר להתגורר בפנימיה וורקפלץ בבילטהובן ללא שכר וללא כול רכוש, רק תמורת ארוחות. הוא נודע בכול הולנד כמורה מיוחד במינו ולפני מלחמת העולם השנייה אף הפך למנהל בית ספר מצליח ברוטרדם.

בזמן מלחמת העולם השנייה, בעיקר משנת 1942 ואילך, אז הנאצים הגבירו את פעילותם בהולנד, עזר ווסטרוויל מאוד לנערים ולנערות יהודים וגם נוצרים והתנגד למדיניות של הנאצים. הוא וחבריו הקימו קבוצת מחתרת, שחבריה השתדלו להציל כמה שיותר, הסתירו רבים מאוד ולחלק עזרו לעבור לספרד או לשוויץ, שהיו מדינות ניטרליות. כך עזר למאות בני נוער.

הנאצים התחקו על עקבותיו, מדי פעם נאסרו הוא ואשתו, גם כאשר הייתה בהיריון, אך כאשר היה חופשי המשיך במעשיו הנועזים ומצילי החיים.

הנאצים הצליחו לעצור אותו במרץ 1944 ליד העיר איינדהובן תוך כדי ניסיון להצלת חיי אדם. הוא עבר עינויים קשים מאוד ובחודש אוגוסט 1944 הוצא להורג בגיל 45 בלבד. הוא הותיר את אשתו, וילי וארבעה ילדים.

על שמו הוקם יער וסטרוויל בהרי אפרים ובו הוקמה אנדרטת זיכרון לחברי המחתרת ההולנדית שנהרגו המלחמה נגד הנאצים. בשנת 1964 הוכר כחסיד אומות העולם.