ירושלים ביוגרפיה ביקורת ספר מאת:סיימון סבאג מונטיפיורי

ירושלים היא אחת מהערים, בעלות ההיסטוריה המורכבת ביותר בין העמים. שלטו בה כל כך הרבה תרבויות ויש לה כל כך הרבה סיפורים להציע, ששום ביוגרפיה לא יכולה באמת להכיל את העבר המפואר של העיר. מונטיפיורי לא מצליח לחדש, או להקיף את ההיסטוריה המפוארת של העיר. הספר מביא את נקודת מבט שטחית ויעילה על העיר, אין בה עומק או ביקורתיות אך היא מעניינת ויוצרת סקרנות.

זהו ספר שעוסק במלחמות, במנהיגים, בכלכלה אך לא באדם הקטן. רובנו מכירים את הסיפורים והאנשים שנמצאים בספר, וחבל שאנו לא מקבלים נקודת עומק עמוקה יותר לגבי חייהם של האיכרים, הסוחרים האנשים שהרכביו את מארג החיים בתקופות שונות. הביוגרפיה מנסה לדחוס, סיפוריהם של אנשים דגולים כמו האר"י, ורבי יהודה בשורות ספורות בלבד.

התקופה המוסלמית הקדומה, שלא מוכרת לקורא הישראלי מקבלת מקום בספר. המקום שניתן אמנם קטן משמעותית, מהתקופות האחרות אבל עדיין קיימת חשיפה. אין חוט מקשר בין התקופות השונות, או תזה מרכזית שמקשרת את החלקים השונים. ישנה התפעלות רומנטית מהעיר, אך חוסר החידוש והיצמדות למקורות לא מוסיפים עניין לספר.

חבל שהספר אינו נותן מקום לרב גוניות של ירושלים, ולא מנתח את ירושלים מנקודת מבט תרבותית בהקשר הרחב של המילה. ירושלים נשארת כעיר רומנטית, בעלת היסטוריה עשירה אך אין במילים שנכתבות ייחוד או חידוש מסקרן. לבסוף זה ספר לקוראים מתחילים, שמעוניינים במבוא חביב לעיר המסקרנת. מי שרוצה להתעמק יחפש ספר אחר לאחוז בו.