טיול לאזור ירושלים – ביקור באתר ההנצחה הקסטל

לכל עם קיימת מורשת קרב, שהיא חלק בלתי נפרד מהתרבות והשיח. אצל האמריקאים הם קרבות כמו בוול רן וגטיסברג. בישראל, סיפורי הגבורה מהקסטל הם אלו שיוצרים אגדות.

הקסטל היא נקודה מרכזית בירושלים, כזו שמשקיפה על כל האתרים המרכזיים ומכאן חשיבותה. עם הקמת המדינה, ב-1948, היא שימשה כנופיות ערביות שירו על השיירות שהובילו תחמושת ומזון לעיר הנצורה. את המשימה לכבוש את הקסטל, שנמצא היום במבשרת ציון, הטילו על הפלמ"ח. בכוחות קסטל להיסטורימומנטסגן לאומי הקסטל לאתר היסטורימומנטסמדולדלים וללא נשק, הלוחמים נאלצו לסגת ולחזור ולכבוש אותו במשך שלוש פעמים. המערכה על המקום הייתה קשה ועקובה מדם -84 חללים ועשרות פצועים, מה שהפך לסמל של המערכה על ארץ ישראל כולה. בקסטל נפל גם אחד מגדולי המפקדים של הפלסטינים, עבד קדרי אל חוסייני, מפקד הכוחות שנלחמו על ירושלים.

שישים וחמש שנים לאחר שהסתיימה המערכה, המקום נראה כפי שהיה בעבר. תעלות הקשר עדיין קיימות, שרידי המבצר ההיסטורי הצרפתי, שקיים במקום מאות שנים, והנוף התנ"כי זהה. אולם, אין כמעט זכר למראות הקשים או לדרמה שהתחוללה לפני עשרות שנים. רק שלטים, מחסן תחמושת ישן וכמובן מיקומה האסטרטגי והנוף המדהים מפסגתה מרמזים על החשיבות ההיסטורית של המקום. אין מוצגים ויזואליים, מוזיאון או שיחזור של מסלול הלוחמים. במילים אחרות, אין מיצג מוחשי, ומעבר לדמיון של המבקרים קשה לצעירים להתחבר למקום שעל פניו חשיבותו הרבה ומורשתו לא מוצגים כפי שהיו ראויים. אתר מורשת כה מפוארת שהשאיר חותם כה משמעותי על חיי המדינה ראוי להשקעה שתמקם אותו כך שיקרב את הדור הצעיר לשורשיו.