חייו של לוחם יהודי- דוד פרנקפורטר

בשנת 1909 נולד אחד מגדולי היהודים בתקופת השואה דוד פרנקפורטר. פרנקפורטר  נולד בקרואטיה, בן למשפחה יהודית מבוססת. הוא היה רופא שיניים, שהבין את צו השעה והחליט להימלט על חייו לשוויץ לאחר שהכריחו אותו לענוד מגן דוד צהוב. בשנת 1936 הוא הגיע לשוויץ והצליח למצוא מקלט, לפני שהמדינה סגרה את שעריה ליהודים.

-4 בפברואר 1936 הגיע פרנקפורטר לביתו של וילהלם גוסטלוף, מייסד התנועה הנאצית בשווייץ, בעיר הקיט דאבוס שבשווייץ וירה בו מספר יריות אקדח שגרמו למותו. גוסטלוף, אזרח שווייצרי, שמונה לתפקיד המנהיג האזורי – "גאולייטר", לאחר שהשביע למעלה מ-5,000 אזרחים שווייצריים לרייך השלישי, עשה נפשות לרעיון שעל שווייץ לחבור לגרמניה והיה אחראי להפיכת דאבוס למרכז הנאציזם בשווייץ.לאחר הרצח פרנקפורטר  הסגיר את עצמו למשטרה המקומית ובשנת 1936 משפטו נפתח. הדעות בקרב היהודים היו חלוקות, חלקם תמכו וחלקם התנגדו בשל החשש מתגובות נגד. 

הנאצים החליטו לא להגיב לרצח בגלל אולימפיאדת ברלין 1936. הם רתחו מזעם אך חששו שתבוטל. בתום המלחמה, ב-1 ביוני 1945, זכה פרנקפורטר לחנינה ושוחרר מהכלא. הוא עלה לארץ ישראל ב-8 לספטמבר 1945 ובהמשך עבד כפקיד בסוכנות היהודית ובמשרד הביטחון.
חוקרים משערים כי רצח זה היה בין הגורמים החשובים ששווייץ לא נכבשה על ידי הגרמנים ולא היה "אנשלוס", כמו באוסטריה, וכך ניצלו כנראה, כ-20,000 מיהודי שווייץ מכליה. עוד הוא משער כי התנקשות בגוסטלוף וחוסר התגובה שבאה בעקבותיה, היוו מקור השראה להרשל גרינשפן, כמעט שלוש שנים אחרי, לבצע את ההתנקשות שלו,התנקשות שתהפוך לליל הבדולח בשנת 1938 נקודת ציון חשובה בעמנו. דוד פרנקפורטר נפטר בשנת 1982. על שמו קרויים רחוב בעיר פתח תקוה וגן ציבורי ברמת גן.

Image result for ‫דוד פרנקפורטר‬‎