חייו ומותו של רודולף פרנץ הס: מפקד אושוויץ בירקנאו מנהל מפעל המוות הגדול בהיסטוריה

רודולף הס השפיע על היסטוריה יותר מכל מפקד אחר של מחנה ריכוז נאצי. האיש שהקים את מחנה אושוויץ ופיקד עליו  במשך שנים רבות, מופיע כמעט בכל ספר העוסק בגורלם של יהודי אירופה בשנות מלחמת העולם השנייה. פסיכולוגים וסוציולוגים חקרו את אישיותו, מי היה האיש הזה? איך יישב את אהבתו לבעלי חיים עם רצח המוני (כמו אדולף היטלר)?

כדי לענות על שאלה זו עלינו לחזור אחורה אל עבורו. רודולף הס נולד בשנת 1900, למשפחה מהמעמד הבינוני למשפחה קטנה במושגים של אז בת חמש נפשות. הוא היה הבכור, וחי בבדן בן עיירת נופש וספא הממוקמת בדרום גרמניה. אביו הצליח בעסקים והצליח לספק למשפחתו רווחה כלכלית רבה, הוא אף קנה להס הצעיר סוס לבן וכך זכה להערצה בקרב הילדים בני גילו. אולם אביו אליו היה קשור מאוד, היה לאומן גרמני קיצוני וגם דתי קתולי מאוד. משפחתו עברה לעיר מנהים, שם עבר ילדות רגילה. האסון הגדול של שנותיו המוקדמות הייתה שסמוך לפרוץ מלחמת העולם הראשונה אביו נפטר מה שהותיר אותו ללא דמות אב בעלת שיעור קומה מוסרי.

רודולף הס נסחף אחרי סיפורים רומנטיים צבאיים וזכר שאביו העריץ את חיי החייל. לכן הוא התגייס לגדוד פרשי והפסיק את לימודיו בגיל 16, הוא החליט להילחם למען המולדת האהובה גרמניה שחונך להקריב את חייו עבורה. יש לציין שהיה חייל מצטיין, בגיל 18 הפך לקצין וזכה בשני עיטורי כבוד. לאחר סוף המלחמה הוא התגייס לפרייקורפס, קבוצות ימניות קיצוניות של בריונים משוחררי צבא שמטרתם הייתה להילחם במרידות השמאל. הוא היה אכזרי וחסר רחמים והוא שירת במסגרת זו שנתיים. לאחר שפורק הגדוד שלו, הוא ראה את אדולף היטלר נואם העריץ אותו והצטרף למפלגה הנאצית בראשיתה.

אירוע ששינה את חייו של רודולף הס היה השתתפות ברצח פוליטי עליו קיבל עשר שנים בכלא. בכלא הוא למד כיצד לנהל אנשים ולדכא את האישיות שלהם ורצונותיהם. כאשר השתחרר בשנת 1929, הוא הפך להיות לאיכר אולם הוא נחשב לאגדה בקרב הנאצים כאדם בעל מסירות ורצון לשרת את הנאצים. ב1933 עלו הנאצים לשלטון, והס החליט לזנוח את חיי האיכר ולהצטרף למפלגה הנאצית. הוא לבש שוב את המדים ומשום שנחשב לפנטי וחסר רחמים הוא הוצג בגדוד ס"ס שהיה מוצב במחנה הריכוז דכאו. הוא צמח מלמטה והתחיל כשומר ועלה בדרגות, באופן אירוני הוא לא נחשב לאכזרי במיוחד או שונה משאר השומרים שהיו שם.

הוא הועבר למחנה זקסנהאוזן ונחשב שם לכוכב בשל הכשרתו בדכאו. הוא עלה במהירות מדהימה בסולם הדרגות, בתוך שלוש שנים הפך מטוראי לסגן ללא כל הכשרה לקצונה. יש לציין שמיקומו של אושוויץ נבחר על ידי רודולף הס בעצמו, במקור המחנה היה אמור להיות קטן ומינימלי ולנהל את חייהם של כ10 עשרת אלפים אסירים. רודולף הס נחשב כאחד מהקצינים הזוטרים המבטיחים של הס"ס ולכן נבחר למשימה. רודולף הס עשה את התפקיד הצטיינות ולכן הייתה תוכנית להגדיל את מחנה ולהקים בו מפעלים כימיים, אולם היטלר ביטל את התוכנית והחליט להקים בו מחנה השמדה. הס ידע רק ב1941 שהמחנה שהוא מנהל יהפוך למחנה מוות, אך אין זה אומר שהוא הולך להירתע.

הס היה קפוא, חסר הבעת פנים וחסר רחמים. הוא ייסד את שיטת ההמתה בגז בציקלון B, הוא הפך את אושוויץ ממחנה שבוים למפעל מוות. הוא שימש כדוגמה לאנשי הס"ס, וביצע כל משימה מבלי לשאול שאלות ביעילות מקפיאת דם. יש לציין שבשנת 1943 נחשפה פרשת שחיתות בס"ס של שוד שיטתי ולכן רודולף הס שהיה האחראי על אושוויץ נאלץ לפנות את תפקידו. הוא קיבל קידום והפך להיות לאחראי על כל המחנות אך לא פיקד על אושוויץ בירקנאו בפועל. הוא תיאם את רצח ההמוני של יהודי הונגריה והיה במחנה כדי לתת עצות ולוודא שההשמדה עובדת באופן החלק ביותר.

לאחר המלחמה הס הצליח לחיות בזהות בדויה ולטעון שהוא איכר. אולם הביון הבריטי הצליח ללכוד אותו ולהוביל אותו לחקירות במחנה כליאה צבאי. בחקירתו הוא לא הראה סימנים לאכזריות יוצאת דופן, אלא רק בעצמו כמנהל מפעל ואת הרצח ההמוני תיאר במכשולים טכניים ובעיות נקודתיות. הוא מעולם לא ביקש רחמים, לקח אחריות והבין שגורלו נגזר. הבקשה היחידה שלו הייתה שישלחו את הטבעת הנישואים לאישתו. בכלא כתב אוטוביוגרפיה על חייו, שתשמש אנשי מדע רבים והיסטוריונים גם עשרות שנים אחרי מותו.

ב1947 ב-16 לאפריל באופן סמלי הוא נתלה אל מול המשרפות. רודולף הס הפך לסמל של אכזריות, הוא מעולם לא הסתיר את זהותו ולא הכחיש את מעשיו. הוא היה מנהל די טוב, שאם נסיבות חייו היו משתנות הוא היה מנהל בית חרושת באותה מידה של נאמנות וחריצות.