חייו ומותו של ניקולה טסלה: האדם שהוכיח שלא צריך להיות רק גאון אלא גם יזם

ניקולה טסלה, האדם שהמציא את הטלפון, הרדיו ועוד אין סוף המצאות, מת עני וחסר כל. אנו מכירים שמות שונים מהשם טסלה כאשר מזכירים, לדוגמא, את המילה טלפון (תומס אלווה אדיסון), את הרדיו (מרקוני). זה מראה על תמימותו וחולשתו של אדם מוכשר בצורה יוצאת דופן, שאנשים ערמומיים ותאבי בצע, שהבינו את המשמעות המהפכנית של המצאותיו וגזלו ממנו את הבכורה והותירו אותו חסר כול בעוד הם התעשרו על חשבונו.

סיפורנו מתחיל בשנת 1856 בארצות הברית, כאשר הגאון ממוצא סרבי המציא שיטה משוכללת לקלוט אותות מורס מבלי צורך לרשום אותם. זו הייתה התחלת קריירה מופלאה של אחד מהפיזיקאים, המהנדסים והיוצרים המוכשרים ביותר בתולדות האנושות. למרות זאת, לטסלה היה חסרון מרכזי אחד – הוא לא ידע להתנהל כספית. הוא לא ניהל רישומים, לא כתב רשימות, ולכן בערוב ימיו מת בודד וחסר כל. אם חושבים על כך, הרי שטסלה היה האדם שתרם יותר מכל אחד אחר להמצאת הטלפון והרדיו, המצאות ששינו חיי מיליונים רבים בני אדם, ובעצמו לא הרוויח כמעט דבר מהמצאותיו.

דמותו המרתקת מעלה סימני שאלה לגבי דמותו של אדם אחר: תומס אלווה אדיסון. לפי חוקרים שונים, תומס אלווה אדיסון שדד מטסלה, אצלו עבד, את המצאת הטלפון וניכס אותה לעצמו. כך טוענים רבים, שהייתה זאת הפעם הראשונה בה יזם פטנטים גזל את התהילה ממדען תמים.

גזל פטנטים נוסף נקשר לשמו של טסלה, כאשר מרקוני, שנחשב בעיני רבים לממציא הרדיו. לפי בית המשפט האמריקני, הוא ייחס לעצמו את המצאת הרדיו, למרות שטסלה היה ממציא הרדיו האמיתי. גם התעשיין ג'יי פי מורגן הסתכסך, לפי חוקרים מסוימים, עם טסלה, אשר המציא שיטה משוכללת לזרם חשמל נקי וזול, ואילו מורגן חשב, שהמצאה זו עלולה לפגוע בעסקיו ולכן החליט לרדת לחייו של טסלה ולחסל את המצאתו.

לדמותו של טסלה נקשרו עשרות סיפורים, שמועות ומיתוסים. יש הטוענים, שהוא ביצע ניסויים ביזאריים, והתכוון לנצח את הטבע וליצור סערות ברקים ולחולל רעידות אדמה. בימינו הפך טסלה לדמות אינטרנטית אהובה, שעשרות אלפי גולשים מעריצים ומשתפים את מעלליו מול התעשיינים והיזמים, שגזלו את המצאותיו והותירו אותו חסר כל.

אין ספק, שטסלה פעל לשיפור חייה של האנושות ובמידה רבה הצליח. אולם, לצד גאונותו הרבה, הוא היה בודד ולא ידע להתנהל מול הדמויות שביקשו לנצל אותו ואת המצאותיו. כנראה שבחיים צריך יותר ממוח גאוני כדי להצליח ולהסתדר פיננסית, וניקולה טסלה הוא ההוכחה לכך.