הצד המיסטי של המפלגה הנאצית

באופן אירוני, ראשי המפלגה הנאצית היו אנשים חילונים. אולם, תפיסת המציאות שלהם לקתה בחסר. התחביבים שלהם היו כתבים מיסטיים וסיפורי פולק גרמניים, ושאיפתם הייתה להחליף את הקתוליות בדת פגאנית גרמנית חדשה. הסמל הנאצי, שמייצג אריות, לקוח מעולם אלילי, שהנאצים האמינו בו רבות. במאה העשרים שטף את גרמניה גל של עידן חדש, שעיקרו היה מיסטיקה וצמחונות, אמונות שרבים מהבכירים הנאצים החזיקו בהן.

גרמניה הוצפה בתיאוריות, שמטרתן האדרת הגזע הנאצי וראיית העם הגרמני כעליון. היטלר העריץ כתות מיסטיות, והוא עצמו שנא את הדתות המאורגנות. מעל לכל, ההוגים, שחלקם הציגו תיאוריות הזויות, למשל בדבר בריאת העולם. מיוחדת בדעותיה הייתה אגודת תולה, שעמדה מכל כולם ותמכה במפלגה הנאצית. בראש האגודה עמד קרל האוספר, מיסטיקן ואף מרצה מבריק, שהאמין בתיאוריות, שלא עמדו בקנה אחד עם שום תיאוריה מדעית. האוספר היה חובב תרבויות עתיקות, והיו לו קשרים ענפים עם יפן וסין.

האוספר, שהיה גנרל גרמני במלחמת העולם הראשונה, תמך בהיטלר ושנא את היהודים והקומוניסטים. הוא האמין בצלחות מעופפות ותורות מיסטיות סודיות. אולם, כאשר היטלר תקף את רוסיה, המעשה העלה את חמתו והוא ניסה להדיחו. למרות טירופו, ניחן האוספר במוח מבריק והבין, שמלחמה זו תביא לסופה של גרמניה.

גם היינריך הימלר, ראש האס אס, האמין במיסטיקה ובפולק הגרמני. הוא שלח משלחות לרחבי העולם כדי להוכיח את מקורותיו של העם הגרמני. יש האומרים, שהוא גם הוציא משלחות לחפש את יבשת אטלנטיס ופטישו של תור. הימלר ניסה להכניס פולחנים מיסטיים לארגון האס אס, ולהפוך אותו לארגון של אבירים מימי הביניים. ההשבעות היו בטירות גרמניות, וחבריו היו מחויבים לקודים של האבירים הגרמניים. למיסטיקה הייתה השפעה רבה על המפלגה הנאצית, היא עיצבה דמותה ובנתה את האידאולוגיה שלה