הצד האפל של חואן פרון בעלה של אוויטה

המחזה אוויטה מועלה כיום על במות ישראל לאחר שזכה להצלחה עצומה בעולם. במחזה מוצגת של אשתו חואן פרון וגם הדיקקטור עצמו בצורה חיובית ואוהדת אולם רבים מתעלמים מצד אפל באישיותו הקשור קשר אדוק אל העם היהודי. פרון היה קצין צבאי שהתקדם בדרגות במהירות רבה והצליח להיות בין קבוצה של מפקדים שהפילה את השלטון. הוא העריץ את המשטרים הפשיסטיים באירופה וראה במוסולוני כאליל , הוא כיהן שם כנספח צבאי של ארגנטינה ואהד כל סוג של לאומנות קיצונית כולל הנאציזם.

לאחר המלחמה הוא החליט שאחת הדרכים לשדרג את כלכלת ארגנטינה הוא לייסד נתיב בריחה לארגנטינה לפושעים נאצים מבלי לבדוק את כמות הפשעים שביצעו. לאחר המלחמה עשרות אלפי פושעים נאצים חיפשו נתיב מילוט וארגנטינה הייתה יעד מועדף בייחוד משום שהייתה שם אוכלוסייה גרמנית גדולה שאהדה את היטלר ואת הרייך השלישי. רבים נמלטו לארגנטינה מרומא בתמיכת הוותיקן, כאשר רשת ההברחה הוא בתמיכתו המלאה וידיעתו של חואן פרון. כך נמלטו מעונש אלפי פושעים נאצים חלקם הגרועים והאיומים ברוצחים: יוזף מגלה הרופא של אושוויץ הידוע לשמצה ואדולף אייכמן שנשפט למוות בישראל.

פרון נחשב לגיבור עממי בארגנטינה אדם שעיצב את הפוליטיקה במדינה והשפיע על דמותה לשנים רבות. אולם לא ניתן להתעלם מהצד האפל של משטרו מתן מקלט לפושעים נאצים הגרועים ביותר גם אם הם לא תרמו מאומה לכלכלת ארגנטינה.