הנשיא האפריקאי האמריקאי הראשון ג'וזף ג'נקינס רוברטס

ליברליה הקומה כמושבה של עבדים, שמטרתה הייתה מבחינה הצהרתית לשכן עבדים משוחררים ולהעניק להם שם חופש וחירויות. זו הייתה ארץ שניתן היה לממש שם הזדמנויות כלכליות רבות, בעיקר עבור שחורים שהרגישו שבמולדתם ארצות הברית הם לעולם לא יצליחו להתקדם. רוברטס נולד בוירג'יניה ב-1809. אביו בעל מטע לבן ואמו הייתה שפחה מולאטית שזכתה בעצמאותה והתחתנה עם עבד משוחרר אחר. מגיל צעיר הוא זכה לחינוך מעולה מצד אביו, שהשקיע בו רבות והפך אותו לפרויקט החשוב ביותר של חייו. משום שאמו הייתה מולאטית, צבעו לא היה שחור כמו המקומיים מה שבאופן פרודקסאלי העניק לו כבוד ויכולת רבה יותר להתנייד במעמדות החברתיים.

בגיל 20ג'וזף ג'נקינס רוברטס היגר לליבריה. הוא הקים שם עסק מצליח,מה שהפך אותו לאדם חשוב מאוד במדינה הענייה. הוא הצליח לרקום קשרים ולצבור כוח רב מבחינה פוליטית. הוא דחף למשאל עם, ובשנת 1846 נפרדה ליברליה מארצות הברית. רוברטס הפך ממושל לנשיא, מה שקידם אותו מאוד מבחינה פוליטית אך מבחינת ליברליה זה היה צעד שהם יתחרטו עליו שנים רבות לאחר מכן.

רוברטס, היה פוליטיקאי מוכשר. הוא הסתובב בין אומות העולם, והצליח לשכנע מנהיגים שיכירו במדינה החדשה. מספר מדינות צעדו בעקבותיה – כאשר ארצות הברית הכירה בה רק בשנת 1862. תחת שלטונו, ליבריה חוותה התקדמות איטית אך קיימת – גבולות המדינה הורחבו והכלכלה התחזקה, אך במקביל נוצר מצב בו אליטה קטנה של עבדים משוחררים החזיקה בכוח הפוליטי והכלכלי ושלטה באוכלוסייה המקומית.

רוברטס שלט בליברליה עד למותו בשנת 1876, בצורה טובה והוגנת. בתקופתו היה שגשוג כלכלי, אך הבעיה המרכזית של ליברליה ההבדלים בין עשירים ועניים החלו לצוץ ולצפוף מעל השטח. רוברטס היה דמות מפורסמת בעולם והיותו שחור הפכה אותו למוביל דעת קהל כנגד אפליה וגזענות.

Image result for ‫ג'וזף ג'נקינס רוברטס‬‎