הנקמה היהודית בדאע"ש האוקראיני

הרבה לפני דאע"ש, האוקראינים פרעו ביהודים והשתמשו בשיטות מסמרות שיער. סימון פטליורה היה ראש הקבינט האוקראיני בשנת 1919 כאשר אוקראינה הייתה שרויה במלחמת אזרחים. בהוראתו ועידודו התרחשו מאות פוגרומים ביהודי אוקראינה ונרצחו עשרות עד מאות אלפים. במחקר שנערך מאוחר יותר התברר כי במהלך 1918-1921 התרחשו כ- 1400 פוגרומים* ביהודי אוקראינה בהם נרצחו בין 30 אלף ל- 250 אלף** יהודים. רובם המכריע התרחש ב-1919. בחלק מהמקרים התרחשו הפוגרומים באותה קהילה בהפרש של מספר שבועות.עשרה אחוז מהנרצחים היו ילדים, נשים נאנסו וגברים נאלצו לחזות בזוועות שלא יתוארו. ספרים רבים נכתבו אודות הפרעות, כולם מתארים את מעשיהם הנפשעים של הרוצחים.

שלום שוורצבארד נולד באימפריה הרוסית, אוקראינה של ימינו, בשנת 1886, שנים רוויות שנאה ואלימות כנגד יהודי רוסיה. שוורצבארד למד את מקצוע השענות והיה חבר בארגון יהודי להגנה עצמית. הוא השתתף בהגנה על הקהילה היהודית בעיר בָּלְטָה, בה התגורר, בעת פוגרום בשנת 1905.שוורצבאנד עבר לצרפת והחליט להתגורר בפריז עיר האורות. הוא פגש שם במקרה את פטליורה שנמלט לפולין ושנים ספורות לאחר מכן לצרפת. במאי 1926 יצא פטליורה ממסעדה בפריז, ושוורצבארד שעקב אחריו וארב לו, ירה בו שבעה כדורי אקדח.שוורצבארד מסר את אקדחו לשוטר שהגיע לזירה וטען כי הרגע רצח רוצח גדול. הוא הועמד למשפט באשמת רצח, וארגונים יהודיים מינו עבורו את הנרי טורֶס, עו"ד מהשורה הראשונה ונכדו של עורך דינו של אלפרד דרייפוס.השופט נתן לצדדים 18 חודשים לאיסוף ראיות ואלפי יהודים מכל העולם התנדבו לעזור לשוורצבארד במשפטו. טורֶס גם נסע ברחבי אוקראינה ואסף ראיות רבות. באוקטובר 1927 החל המשפט בו נכחו 500 עיתונאים וכאלף איש.חבר השופטים של 12 האנשים היה צריך להכריע במשפט. כל רוב היה מספיק כדי למצוא את שוורצבארד אשם ברצח בכוונה תחילה. שוורצבארד נשאל אם הרצח היה מתוכנן. הוא ענה שכן ושהוא עשה זאת כדי לנקום את הפוגרומים הנוראיים שנעשו לבני עמו.

לאחר שלושה שבועות של משפט מתוקשר, בו סופרו הזוועות שבוצעו ביהודי אוקראינה הייתה הכרעה. ההכרעה נפלה לאחר כ-עשרים וחמש דקות, ואחריה שווארצבארד זוכה וזכה בחייו בחזרה. לאחר מכן הוא ניסה לעלות לישראל, אולם הבריטים לא אפשרו לו. שנת 1938, בגיל 49, נפטר בדרום אפריקה. עצמותיו הועלו לארץ על פי בקשתו, ונטמנו במושב אביחיל בין חלקת הגדודאים (הגדודים העבריים במלחמה"ע ה-I) ובין החלקה הצבאית של המושב.על שמו של שוורצבארד קרואים מספר רחובות בארץ כולל רחוב "הנוקם" בבאר-שבע. פטליורה נחשב עד היום לגיבור בארצו בזכות מאבקו למען עצמאותה של אוקראינה.