המיתוס של האלמו: האגדה של טקסס

בשיעור היסטוריה בכל כיתה בארצות הברית, נלמד סיפור פנטסטי שמתרחש לו בטקסס. קבוצה של מתיישבים הקימו קולוניה בלב טקסס שהייתה אז שטח של מקסיקו, הם חיו בשקט ובשלווה וחיפשו זהב ופיתחו את שדות המרעה. המקסיקנים הרעים, בהנהגתו של אנטוניו לופז ניסו לקחת ולגרש אותם בכוח על מנת לשלול את זכיותיהם הלגיטימיות. במקום התפתח קרב שנקרא בשם "הקרב על האלמו", בו נלחמו כמה עשרות מתיישבים כנגד צבא מקסיקני גדול שמנה 2500 חיילים. המתיישבים האמיצים עיכבו את הכוחות של לופז מספיק זמן, על מנת לאסוף צבא מספיק גדול שיכבוש את טקסס ויהפוך אותה לחלק מארצות הברית של ימינו.

זה סיפור פנטסטי אולם הוא עומד מאחוריו שקר גדול. ארצות הברית ומתיישביה גזלו בכוח שטח שלא היה שייך להם, הם התיישבו במקום מראש על מנת לגזול אדמות ממקסיקו. מקסיקו איבדה שליש משטחה לארצות הברית לאורך השנים, השטח הנרחב ביותר הוא כמובן טקסס. במקום חיו אינדיאנים וחקלאים ספרדים, אולם המקום היה עשיר מבחינת מחצבים ואדמות לעבד. באופן בלתי חוקי, הגיעו אלפי אמריקאים וגזלו את האדמות מבעליהם, החוקיים.  הם גירשו אנשים רבים, התנחלו באדמות לא שלהם ולכן לצבא המקסיקני לא הייתה ברירה אלא להגיב.

הקרב עצמו היה כישלון מוחלט של לופז. האלמו הוא מבצר ספרדי ישן עשוי מעץ ולמרות שהייתה לו ארטילריה ואלפי רובים הוא בקושי רב ניצח את המתיישבים. הם נלחמו באומץ, אפילו בקרבות פנים מול פנים והחזיקו מעמד אל מול מתקפה אדירה. האמריקאים זוכרים את הקרב כמופת של אומץ לב והקרבה, עבור המקסיקנים זה מסמל אסון מבחינת איבוד שטח ומשאבים. כך גזילת שטח הפכה לאגדה, האגדה הפכה למיתוס מכונן שעדיין הוא חלק מתוכנית הלימודים בארצות הברית. זו הוכחה נוספת שחג של עם אחד, הוא אסונו של עם אחר.

1854 Alamo.jpg