המוזיאונים הטובים בעולם- מוזיאון הפראדו במדריד

במדריד פועלים מוזיאונים רבים, חלקם טובים יותר וחלקם טובים פחות. החל מהמאה ה-19 פועל מוזיאון הפראדו, שנחשב למוזיאון האומנות הטוב בספרד ואולי באירופה. יש בו יצירות מופת של גדולי האמנים בעולם, ביניהם האומנים הספרדים הדגולים גויה ודיידו וולסקז. עוד אמנים אירופאים שיצירותיהם נמצאים שם הם: אמנים אירופאים ידועים נוספים, שיצירותיהם מוצגות במוזיאון, הם ברוייגל (Jan Brughel), וורמיר(Vermeer), ואן דייק (Van Dyck), בוש (Hieronymous Bosch), ריברה (Ribera) ואל גרקו (El Greco).

המוזיאון נפתח בשנת 1819, והוא פרי היוזמה של המלך פרדיננד השביעי, שחשב שהקמת מוזיאון בעיר יכול לשפר פלאים את התדמית של מדריד. עם פתיחתו היו בו 1500 ציורים בלבד, האוסף הפרטי של המלך. עם השנים המגוון הלך וגדל, והפך להיות לאחד מהגדולים באירופה. רובנו מכירים את הלובר בפריז, אולם מוזיאון פראדו הוא אחד מהגדולים והיפים בכל אירופה.

כיום תמצאו במוזיאון 5,000 יצירות אומנות. יש בו תכשיטים, ו-700 פסלים. בשל גודל האוסף, היצירות מתחלפות ורק הגדולות והנודעות נשארות קבועות. הבניין של המוזיאון הוא מרשים ומנקר עיניים, יש בו מזרקות, אולם כניסה מפואר ושיש נוצץ. המוזיאון מעוצב בסגנון נאו- קלאסי, והוא מרשים מאוד מבחוץ.

במוזיאון תוכלו למצוא את שתי היצירות המפורסמות ביותר של גויה: המאחה הלבושה והמאחה העירומה. שתי היצירות עומדות זו לצד זו, יצירות אשר לפי השמועות מופיעה בהם אחת מבנות האצולה של התקופה. כמו כן מופיעה היצירה של הצייר הבלגי הנודע רוברס, שלוש הגרציות שהם כמובן בנותיו של זאוס.

דוגמאות אלו הם רק תמצית קצרה של היצירות המופיעות במוזיאון. יש להצטייד במדריך כדי לא לפספס את היצירות המפורסמות, לצד התערוכות המתחלפות שמופיעות כל השנה. לעיתים יצירות ממוזיאונים אחרים בעולם מופיעות בפראדו, מה שמהווה חגיגה נוספת לעיניים.

  • כתובת: Calle Ruiz de Alarcón 23 Madrid
  • שעות פעילות: ב'-שבת – 10:00-20:00, ימי א' וחגים – 10:00-19:00
  • מחיר: מבוגר –  12 יורו, גימלאי – 6 יורו.
  • כניסה חינם: לצעירים עד גיל 18, סטודנטים עד גיל 25, ולכלל המבקרים במהלך השבוע, בין השעות 18:00 ל-20:00 ובימי א' וחגים בין 17:00 ל-19:00, בכניסה לתערוכות הקבועות של מוזיאון פראדו