גנרל וולטר ונק ומקומו בהיסטוריה

גנרל וולטר ונק היה קצין שריון מוכשר ומעוטר, שזכה לאמון רב מהממונים עליו. הוא עמד בראש מערך ההגנה על ברלין, והיה אמור להיות המענה של הנאצים לכוחות הסובייטים המסתערים על האזור. ב1945 המצב היה נואש, אולם היטלר עדיין שגה באשליות שניתן להפוך את המערכה. המטרה הייתה להגן על ברלין מספיק זמן עד שהאמריקאים יגיעו, וימנעו מהרוסים להשתלט על גרמניה כולה. היטלר האמין שונק יגיע ויצליח להניס את הכוחות הרוסים המתישים את שארית הצבא הנאצי וייצור מהפך בלחימה.

האמונה בונק הייתה אמיתית וממשית, הקצינים והחיילים נלחמו על ברלין מתוך אמונה שלמה ורצון עז להגן על מה שנותר. אולם לונק היו תוכניות אחרות מאשר להסתער על ברלין, הוא הבין שהמערכה אבודה ואין סיכוי לגרמנים להביס את הרוסים, שנהנו מעליונות בכל הקשור לשריון וכוח אדם. לכן ונק החליט להשעות את המתקפה, וליצור מסדרון שבאמצעותו יוכלו חיילים גרמנים להימלט אל זרועות הצבא האמריקאי ולהימנע מעימות עם הצבא הרוסי שהיה אכזרי בהרבה כלפי החיילים הגרמנים. ונק הבין שגורלו של היטלר הוא כבר חסר חשיבות ולכן לא הסכים לסכן חיילים עבור הצלתו.

היטלר הבין שהגנרלים שלו לא יבואו לחלצו, והחל לשאול באופן אובססיבי איפה גנרל ונק?.  כאשר הבין שהדיביזיות של הטנקים לא יבואו לעזרתו, ולכוחותיו של תוכניות אחרות הוא החליט ליטול את חייו. מהלך זה היה יוצא דופן, זו הייתה פעם ראשונה שאיש בדרגה כה גבוהה יוצא ישירות כנגד פקודה של הפיהרר, מה שהראה באופן ברור שהצבא הנאצי ושרשרת הפיקוד בדרך להתפוררות. זה היה הקש ששבר את הרייך בן אלף השנים, שיכול היה להמשיך להילחם אולם העדיף להפסיק את ההרג חסר הפרופורציות.

גנרל ונק נעצר עד שנת 1947. הוא היה שבוי מלחמה אולם לא הואשם בפשעי מלחמה, למרות ששירת בחזית האוקראינית. הוא נהרג בתאונת דרכים בשנת 1982, והותיר חותם בלתי מחיק על ההיסטוריה של גרמניה ושל אירופה כולה.