ג'ינגיס חאן והיהודים

ג'ינגיס חאן ואלכסנדר מוקדון הם מגדולי הכובשים בתולדות העמים. האחד הגיע מאירופה ואילו השני מערבות מונגוליה הקפואות. חאן היה לוחם מחונן, שהצליח לפתח שיטה שהפילה צבאות גדולים וחזקים בהרבה. העם היהודי תלה תקוותיו באדם כזה או אחר אשר יגאל אותו מייסוריו, ואדם זה זכה כידוע לכינוי המשיח.אולם מפתיע לגלות שהיה שלב שבו היהודים חשבו שדווקא ג'ינגיס ח'אן, השליט מטיל המורא של האימפריה המונגולית, הוא משיח בן דוד.

המאה ה-13 הייתה קשה במיוחד עבור יהודי אירופה. פוגרומים היו חלק מהשגרה והייתה אפליה נוראית כלפי האוכלוסייה היהודית. לכן זה לא ממש מפתיע, שהנוצרים ראו ביהודים כמשתפי פעולה עם המונגולים, שכבר באותה תקופה הצליחו לכבוש חלקים נרחבים מרוסיה ופולין. לא רק זאת – כרוניקות בנות התקופה מתארות כי היהודים סברו שהמונגולים הם למעשה צאצאי עשרת השבטים האבודים מממלכת ישראל העתיקה – ואף ייחסו אותם באופן ספציפי לשבט זבולון.יש הטוענים, שיהודים ראו בכובש המונגולי ג'ינגיס חאן כמשיח, גואל שישחרר את היהודים מהחיים הקשים בקרב הנוצרים.

הבעיה היא שמרבית הכתבים נכתבו על ידי הנוצרים. הנוצרים היו מונעים מרגשות שליליים ואף רבים מאותם כותבים לא הכירו בצורה אינטימית ואובייקטיבית את הקהילה היהודית. לכן לא מן הנמנע, שמדובר בהגזמה שמטרתה להכפיש את היהודים ולהציג אותם באור שלישי כמשתפי פעולה. ישנם כתבים שמציגים את המונגולים באור חיובי, אולם הם מגיעים מתקופה מאוחרת יותר. לא מן הנמנע שאכן היהודים רצו בניצחון המונגולים, אך הם לא היו משתפי פעולה.

Image result for ‫ג'ינג'יס חאן‬‎