גיבורים נשכחים: האחים ביילסקי: טוביה, אלכסנדר וזוס

בימינו קורותיהם של האחים ביילסקי – טוביה, אלכסנדר וזוס מפורסמים בכל פינה, בעיקר בזכות הסרט ההוליוודי "התנגדות", שעקב אחר חייהם ומעלליהם. גם בארץ הוציאה נחמה טק ספר אודותיהם, שנקרא: "משפחת אנשי היער". האחים, שהגיעו מביילורוסיה (רוסיה הלבנה), הצילו מאות יהודים במלחמת העולם השנייה והקימו יחידת פרטיזנים שהתנגדה לנאצים והרגה עשרות מרצחים, סיימו את חייהם בבינוניות רבה.

בזמן מלחמת העולם השנייה הקימו האחים ביילסקי כוח פרטיזנים יהודי, שעיקר משימתו הייתה חבלה והתנקשות בסייענים מקומיים, זאת כנקמה על רצח תושבי הכפר בו חיו. האחים הצטיינו בהנהגה והישרדות, ולפי ההערכות שונות הם הצילו כ-1200 יהודים, יותר מכל יהודי אחר בתקופת המלחמה, וייתכן שיותר מכל אדם אחר.

אנשים רבים יודעים להתעלות בזמן מצוקה ומלחמה ולדשדש בעתות שלום. כך היה עם האחים, שעלו לישראל לאחר המלחמה, אולם לא הסתדרו כלכלית. האחים שלא ידעו לעורר מהומות או לטפוח לעצמם על השכם, ולכן לא קיבלו עזרה מיוחדת או הוקרה על מעשיהם. המדינה הצעירה, שרק הוקמה, הייתה בעתות משבר, והאחים לא היו בסדר העדיפויות שלה. האחים החליטו לנטוש את ישראל ולעבור להתגורר בארצות הברית, להקים עסק ולהתנתק מאימי העבר. העסק הצליח, למרות שהיה בינוני לחלוטין, והאחים חיו ברווחה כלכלית יחסית.

בשנת 1993 נכתב עליהם ספר, שהחזיר להם את ההכרה הציבורית. האח טוביה, שנפטר בשנת 1987, התחנך על ברכי הציונות ורצה להשתלב בישראל, אולם הרגיש מושפל שהתפקיד היחידי שמוצע לו הוא נהג מונית. עם תחושה של בגידה מיחס המדינה היהודית, הם נאלצו לרדת לניו יורק ושם להתפרנס. את חייהם סיימו האחים עם תחושה של החמצה. הם עסקו בעסקי ההובלות, שנראו להם לא ראויים, יחסית לתרומה שהעניקו לעם היהודי. זוס, שנפטר בשנת 1995, נהנה מעט מפירות התהילה, אולם היה מבוגר ועייף מדי.

השואה הייתה תקופה, בה היו נבלים מוחלטים, אנשים שעמדו בצד ולבסוף הרוויחו לאחר הקמת המדינה. לעומתם, אלו שפעלו והקימו מפעל יוצא דופן, כמו האחים ביילסקי, לא זכו להכרה והוזנחו לחלוטין. הזיכרון הקולקטיבי אינו יכול להכיל את מאות הסיפורים הנשכחים של תקופת השואה, אולם סיפורם של האחים ביילסקי היה יוצא דופן, אך גם הוא נשכח.