ביקורת ספר – קאפזיוס: הרוקח מאושוויץ, מאת: דיטר שלזאק

השואה הוא תחום שקשה לחדש בו מבחינה מחקרית.קאפזיוס הרוקח מאושוויץ, מכיל עדויות שרובנו מכירים אך גם מעלה שאלות נוקבות שקשה לתת עליהם תשובות מוחלטות. הספר עוקב אחר דמותו של ויקטור קאפזיוס, משתף פעולה ורוקח. לקאפזיוס היו קשרים טובים עם הקהילה היהודית המקומית, הוא בעיקר דמות אניגמטית שמעלה שאלות קשות לגבי השואה ומשתפי הפעולה. במהלך הספר נשאלת שאלה מטרידה האם קאפזיוס היה אדם רע? במהלך השתלשלות העניינים, דרך שאלות נוקבות וקטעי ארכיון אנו נחליט מה טוב ורע במושגי מלחמת העולם השנייה.

קאפזיוס היה רוקח שנלקח לאושוויץ וניהל שם בית מרקחת. הוא הפך לדמות ידועה במחנה, שיש לגביה מחלוקות עד לעצם היום הזה. מצד אחד הוא הציל יהודים, בכך שהוא שיכן אותם בבית המרקחת ומנע מהם גורל גרוע בהרבה. אולם מצד שני הוא נכח במיון הרפואי של הקרבנות, ואף עודד יהודים הונגרים להצטרף לטורי המוות. יתרה מכך, הוא הרוויח כסף רב משיני הזהב של היהודים, אותם הוא שדד. בבית המרקחת הוא שמר בקנאיות על גז הציקלון בי ששימש להשמדה ופעמים רבות נכח בהמתת הגז. לאורך הספר אנו נבחן את הגרסה שלו לאירועים ולהסברים שהוא מנפק מדוע התנהג באופן כה ברוטלי.

הספר אינו מספר רק את סיפורו של הרוקח, הוא מכיל עדויות רבות אודות אושוויץ, דרך עיניו של דמות בדיונית בשם אדם. אדם הוא אסיר בזודנדרקומנדו, שמספר סיפורים אנושיים מנקודת מבט אוניברסלית. הספר מכיל עדויות רבות אודות האכזריות וחוסר האנושיות של אושוויץ, ומכיל חומר רב מתוך ארכיונים ועדויות. אין ספק שהספר קשה לקריאה, אולם הוא נותן נקודת מבט מרתקת והופכת קרביים על מחנה המוות אושוויץ.

כוחו של הספר הוא בנקודות המבט הרבות שהוא מכיל, לא רק של הקרבנות אלא גם של התליינים. העושר הספרותי, נותן נקודת מבט שונה ומיוחדת שרובנו לא מכירים. אושוויץ הופך להיות ליחידה שלמה, שהופכת את הקרביים של הקורא, אבל גם מציעה פרשנויות וזוויות מחקריות ואנושיות שטרם נחשפנו אליהם. זהו ספר מיוחד, מעורר מחשבה ובעיקר עוכר שלווה.

לקריאה נוספת ולרכישת הספר: