ביקורת ספר: דרזדן – יום שלישי, 13 בפברואר 1945, מאת: פרדריק טיילור

ב-13 לחודש פברואר ימלאו 70 שנה לאחד האסונות הגדולים ביותר בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה, שגם כך הייתה מלחמה הכי קשה בהיסטוריה האנושית. העיר הופצצה מהאוויר על ידי בעלות הברית ב-2,600 טונות של חומרי נפץ ופצצות תבערה ולפחות 25,000 איש נהרגו ונשרפו והעיר נחרבה כליל, כולל אוצרות תרבות ואמנות.

ההיסטוריון פרדריק טיילור כתב על האסון הזה בספרו "דרזדן – יום שלישי, 13 בפברואר 1945". הוא הסתמך על ארכיונים ומקורות שאותם ערך רק לאחר איחוד גרמניה המזרחית והמערבית. הוא שוחח עם אנשי צוות האוויר וניצולים, כולם תושבי דרזדן.

זהו ספר קשה ומעמיק, ששוטח את הנושא מכול צדדיו. ההתקפה על דרזדן נערכה כשלושה חודשים לפני תום מלחמת העולם השנייה. באותו הזמן נרצחו אלפי בני אדם במכונת ההרג המשומנת של הנאצים, רבים מהם יהודים. האבסורד הוא, שכאשר הותקפה דרזדן היו בה עדיין פועלי כפייה יהודים. הם קיבלו לפני ההתקפה פקודת גירוש, אך היא ניתנה ל-16 בפברואר, כאשר ההתקפה ניחתה ב-13 בפברואר כאשר עדיין לא הצליחו לצאת משם. חלקם ניספו, אך אלה שניצלו, הורידו את הטלאי הצהוב, ובחסות האנדרלמוסיה ששררה ברחו והצליחו להציל את עצמם.

יש סבורים שהפצצת דרזדן הייתה עונש לגרמנים על השואה, אך הציבור בעולם עדיין לא ידע על המתרחש ורק אחרי המלחמה נודעו ממדי ההרס והחורבן.

בתקופתנו, הניאו נאצים בגרמניה מנצלים את ההפצצות על דרזדן למסע התעמולה שלהם. הם משווים זאת לשואת היהודים. הספר מעורר מחשבה על האסונות שבני האדם מסוגלים לבצע ללא להניד עפעף.

ספר חשוב של היסטוריון שחקר את הנושא בצורה מעמיקה ומכול הצדדים. חובה לקרוא.

טיילור, פרדריק, דרזדן: יום שלישי, 13 בפברואר 1945, תל אביב: מטר, 2007.