ביקורת ספר בסופה ובמאבק מאת: אלכס פייטלסון

יהדות ליטא הייתה אחת מהקהילות הגדולות בכל מזרח אירופה. ליטא מדינה קטנה ואנטישמית מאוד, היוותה קרקע פוריה לקרוב לרבע מיליון יהודים. אם הגעת החיילים הנאצים, המקומיים נתנו דרור לרגשות השנאה והחלו לטבוח בפוגרומים מזעזעים בשכניהם היהודים. לאחר מכן הוקם הפורט ה-9 אחד מאתרי ההשמדה הקטלניים ברייך השלישי.

בסופה ובמאבק נכתב על ידי אלכס פייטלסון מנהיג מקומי וממארגני הבריחה מהפורט התשיעי. זהו ספר זיכרונות מרגש וסוחף, אודות גטו קובה והפורט ה-9. הקריאה לא קלה, התיאורים הם קשים וראליסטים מאוד. אך מי שמתעניין בתקופה, יגלה ספר מרתק שלא חוסך בפרטים וכתוב כמעין ספר מתח ועובדות.

הספר מחולק לשני חלקים עיקריים הראשון לפני הבריחה, שמתמקד בחיים בגטו והשני הוא הבריחה עצמה. הבריחה היא אחד מהאירועים ההרואיים ביותר בתקופת השואה והתבצעה על ידי האסירים שהיו אחראים על שרפת הגופות. פייטלסון הקים קבוצה שמטרתה הייתה לתכנן בריחה המונית, מתוך הבנה שלאחר שרפת הגופות הקרבנות הם יושמדו על ידי הגרמנים. האסירים היו קשורים בשלשלאות ברגליים במהלך העבודה על מנת שלא יוכלו להימלט.

האסירים ברחו דרך מנהרת מילוט ישנה, אל היערות ומשם חלקם הצטרפו לפרטיזנים. זו אחת מנקודות השיא של הספר , שעמוס בעובדות מרתקות  ודיוקים היסטוריים אודות החיים של היהודים בגטו, בפורט התשיעי ויחד עם הפרטיזנים.