100 שנה למלחמת העולם הראשונה: המלחמה המפתיעה ששינתה את העולם לנצח

אירופה של שנת 1914 הייתה מקום רגוע, משגשג ואריסטוקרטי המלחמה הקודמת התרחשה בשנת 1870, ומאז התותחים והחרבות נדומו. הייתה קואליציה נדירה של מנהיגים שהעדיפו שלום, כמו פרנק יוזף ששקט 48 שנים. בתי הקפה היו מלאים, ולא נראה שיש איזשהו עימות באופק. המלחמה הגיעה לפתע, היא הייתה תוצאה של דיפלומטיה חשאית ומרשותת ושורה של החלטות מזעזעות. מעולם לא נראו כל כך הרבה החלטות מטופשות, שהביאו לתוצאה כל כך טראגית.

באופן אירוני אירופה הייתה מקום מאוד יציב, לא היו סכסוכי גבולות או תביעות מצדדים שונים. מלחמות הדת שקטו כבר 300 שנים ונראה שהאימפריות האדירות ששלטו בכל פינה הם יציבות יותר מתמיד. איש לא חזה שהקדמה שלפתע הגיעה, תהיה הכלי שתקטול באופן כל כך קטלני קרוב ל30 מיליון בני אדם. ההתנקשות שגרמה לכל, מותו של פרנץ פרדיננד התרחשה בטעות. רוצחו פספס את יורש העצר, אולם טעות קטלנית של הנהג הביאה לתוצאה הטראגית. לרגע אחד האנרכיסט גברילו פרינציפ הצליח להצית מלחמת עולם. אוסטרו הונגריה שרצתה לשפר את מעמדה, החליטה לפתוח במלחמת בעצימות נמוכה בבלקן והאשימה את סרביה ברצח.

סרביה ניסתה לשתף פעולה, אולם סריבה לשתף חוקרים אוסטרים בחקירת הרצח. הסירוב הוביל למשבר דיפלומטי, שהוביל למשבר בינלאומי שהביא למלחמה. רשת הבריתות הסבוכה בין המדינות היא האשמה, אולם איש לא מבין איך משבר כה קטן הוביל למערכה כה גדולה. אירופה המערבית התמלאה ברשתות של תעלות, ומיליונים נהרגו ללא תכלית. המלחמה שהחלה אך ורק עם סוסים ופרשים, הסתיימה עם טנקים, מטוסים, לוחמה כימית ואף תחילתו של נשק ביולוגי. כל המלחמה המודרנית התעצבה בשדות הקטל של אירופה.

האימפריות נפלו, מדינות קטנות קמו להם. הלאומיות תפסה מקום, ומיבשת שבה שולטות שלוש אימפריות ענקיות קמו המוני מדינות. הצאר והאריסטוקרטיה נפלו והוחלפו על ידי, אידאולוגיה בשם קומוניזם ותפיסת עולם דמוקרטית. הבורגנות החליפה את האצולה, שאיבדה את הזכויות שלה. המזרח התיכון חולק לאזורי השפעה, בזכות הסכם סייקס פיקו שחילקו את השטח בין צרפת ואנגליה. הציונות קיבלה את הצהרת בלפור ויריית הפתיחה למלחמה הבאה נורתה.

המשקעים של הסכם ורסאי, לא התאדו עם ענני המלחמה. את האיבה שנוצרה, ניצל מטורף בשם היטלר ליצור מלחמה דינמית יותר ואכזרית מאוד. העולם הפך לשוויוני יותר, אבל גם למסוכן מאוד. כל האימפריות של אירופה נפלו והמשקל עבר אל יבשת חדשה בשם ארצות הברית. העולם התפכח אל מציאות חדשה, אולם התינוקות שנולדו בשנת סיום של המלחמה 1918, לא תיארו לעצמם שכעבור 20 שנה הם יאלצו כמו אבותיהם להצטרף למלחמה שאיש לא תיאר את עצמתה.