שמואל וילנברג: העד האחרון מטרבלינקה הלך לעולמו

המשמעות של מותו של שמואל וילנברג היא רבה. השואה הופכת מאירוע חי וטראומתי עבור דור שלם, לפיסת היסטוריה מחרידה. בעוד שעבור דור מקימי המדינה שהולך ונעלם מחיינו, השואה הייתה חלק מההתנסויות שלהם הרי שעבור הדורות הבאים היא מגולמת כקטע נוסף בהיסטוריה של העם היהודי. האנשים שחוו ויכולים לספר על זוועות השואה מתוך התנסות וחוויה הולך ופוחת, רובם של הנותרים היו ילדים בעת המלחמה.

וילנברג היה אחד מהעדים האחרונים שיצאו בחיים ממחנה השמדה ויתרה מכך השתתפו במרד באופן פעיל. טרבלינקה היה מחנה השמדה, בו נרצחו כ-900 אלף יהודים. בניגוד למחנות אחרים, סיכויי ההישרדות במחנה היו אפסיים. רוב הטרנספורטים שהגיעו, הושמדו תוך שעות ספורות אלא אם כן יושביהן היו בעלי מקצוע או כוח פיזי רב. וילנברג מתוך היגיון פנימי ודחף הישרדותי, הודיע שהוא בנאי וכך חייו ניצלו. וילנברג, ששרד את המחנה, שהה אומנם בחלק אחר שלו – אך ידע מה התחולל בעבר השני. "היו עשרה תאי גזים בהתחלה, ואחר כך נוספו עוד שלושה – בסך הכל היו 13 תאים. הם לא עשו חשבון עם אף אחד", הוא משחזר. "טוב שמצאו את זה. כי עכשיו כשבאים לשם אין שם כלום חוץ מאנדרטה.

האסירים החליטו להקים מחתרת על מנת לארגן בריחה המונית, הסיבה לכך הייתה התמעטות המשלוחים וההבנה הפנימית שעומדים להשמידם כעדים האחרון לרצח ההמוני שהתרחש. האסירים הקימו מחתרת, ששיחדה את השומרים האוקראינים והצליחה להשיג רובים וחומרי נפץ. באחד מהימים יהודי שעבד עם אנשי הס.ס הצליח להכין מפתח משעווה למחסן הנשק, ובכך אפשר גניבת רובים ורימונים בקנה מידה רחב. הבריחה תוכננה לאוגוסט 1943, מה שהטיל את הפור היה שהשמורים יצאו לרחוץ בנהר. בשעה 15:30 נשמעה ירייה, אחד מאנשי הס.ס גילה את ההתארגנות וניסה להפריעה. הירייה הייתה אות הפתיחה של היהודים להימלט על חייהם ולהימלט מהמקום. הם זרקו שמיכות על הגדרות, והחלו לטפס היישר אל היער שמסביב.

הנאצים תכננו מרדף, ולכדו כמעט את כולם. מתוך 850 אסירים רק כ-100 הצליחו להימלט וילנברג היה ביניהם. וילנברג נמלט ליערות ומשם לפרטיזנים. הוא הספיק להשתתף במרד הפולני של ורשה ולזכות באותות גבורה, עד היום הוא נחשב לגיבור בפולין. לאחר המלחמה הוא עלה בשנות החמישים לישראל, התחתן הביא ילדים ובעיקר עשה בכל יכולתו לשמר את זכר השואה. הוא נסע למסעות לפולין, כתב ספר זכרונות ואף היה פסל וצייר מוכשר.

מתוך 600 יהודים שהגיעו עמו למחנה ההשמדה איש לא שרד. מתוך 900 אלף בני אדם שהושמדו ועלו השמימה רק 67 הצליחו להישאר בחיים עד סוף המלחמה. וכעת נסתם פרק עצוב נוסף על קורות מחנה ההשמדה, השורד האחרון נפטר ועמו האדם האחרון שיכל לספר את קורות המושמדים. כעת זהו זמנם של ההיסטוריונים לספר את קורות המחנה, אולם מותו של שמואל וילנברג מותיר חלל גדול בזיכרון השואה.

יהיה זכרו ברוך.