שכונת סג'עיה- "שכונת האמיצים" שמזוהה עם החמאס

לכל ארגון טרור יש את השכונה שלו שמזוהה עם ערכיו, לחיזבאללה לדוגמה יש את בינת ג'בייל שכונת טרור שהושטחה במהלך מלחמת לבנון השנייה ב2006. שג'עיה הם הלוחמים המוסלמים שנפלו בקרבות עם הצלבנים ב1239, שם שמראה מה הזהות של תושבי השכונה. אותם לוחמים כונו האמיצים, לוחמי ג'יהאד שנפלו בקרב עם הכובש הנוצרי.

במשך השנים שונה זו הפכה למעוז טרור, החל מהאינתיפאדה הראשונה אל תוך השנייה. ברובע גרים קרוב ל-100,000 תושבים והם נחשבים לגרעין התמיכה הקשה של חמאס והג'יאהד האיסלאמי. שכונה זו נחשבת לשכונה של סוחרים, היא שכונה ארוכה בה יש את השוק המרכזי של עזה ושני מסגדים מהמאה ה-14. באופן אירוני היישוב היהודי הישן והנוצרי חי בשכונה זו, עד שהם נאלצו להתפנות. רוב הבתים בשכונה והשטחים היו שייכים ליישוב היהודי הישן שהיה במקום.

באינתיפאדה הראשונה, מחבלים שהיו באים לפגע ביישובי עוטף עזה ולרצוח תושבים ישראלים היו בורחים אל השכונה. שם היו מחביאים אותם, ומתחילים להשליך אבנים על החיילים שהיו מגיעים לבצע מעצרים בשכונה. זריקות רימונים והחבאת מחבלים מתאבדים היו עניין שבשגרה בשכונה זו. בשנת 1988 פרץ עימות מזוין בין תומכי הגא'הד האסלאמי תושבי השכונה וחיילי צה"ל שהותיר חללים רבים.

לאחר ההתנתקות ב2005, השכונה הפכה להיות המעוז המוצר של החמאס. מרבית תומכיו חיים שם, וכל פעם שמבוצעים פיגועים או נרצחים אזרחים תמונות החגיגה והניצחון נלקחים מהשכונה. בעופרת יצוקה, היו בשכונה קרבות קשים בהם נהרגו שלושה חיילי צה"ל מאש כוחותינו. יש לציין שלפני ההתנתקות והשתלטות החמאס, חיו בשכונה חברי חמולת חילס שנחשבו לאוליגרכיה המקומית שהייתה מזוהה עם פת"ח. בקרבות שפרצו במקום נזרקו חברי החמולה מביתם, כאשר חלקם מצאו מקלט בישראל והוחזרו ליהודה ושומרון.

שכונה זו היא הגרעין הקשה של ההתנגדות לישראל, היא ממולכדת בעשרות בתי נפץ ויש בה מערך הגנה ארוך של מחבלים. היא צפופה מאוד ונהנית מתמיכה מסיבית של חלק גדול מהאוכלוסייה שמתגוררת שם. משכונה זו משוגרים מרבית הרקטות לכיוון ישראל ולכן צה"ל פועל במקום. בשכונה עוינת זו לישראל, מצאו את מותם 13 לוחמי גולני ו120 מחבלים נהרגו מאש צה"ל. מקום זה יכריע את גורל המערכה, משום שהוא הליבה המפעפעת בלב הטרור החמאסי.