שורשי הסכסוך בין אוקראינה לרוסיה על רקע התפרצות מחאה המונית המתנגדת לנשיא

לאחר שאוקראינה נכבשה על ידי המשטר הסובייטי, בשנות העשרים של המאה העשרים, השנאה והאיבה בין המדינות החלה. כיום, כתשעים שנה אחרי הכיבוש, העם האוקראיני מעוניין להשתחרר מחיבוק הדוב הרוסי ולהצטרף לאירופה. את שורשי הסכסוך ניתן לראות בתקופה ההיא, שהייתה הטראומתית ביותר בהיסטוריה של אוקראינה, והותירה חותם בל יימחה על האזרחים, מעין טראומה לאומית.

מקור הסכסוך מתחיל בשנת 1932, במדיניותו של יוסף סטאלין, שביקש לשנות את הדרך בה החקלאים פועלים. הוא החליט לחסל את החוות הקטנות ולהחליף אותן בקולחוזים מודרניים עצומים, בהם ייווצר המזון. בשל התנגדות של חקלאים רבים, סטאלין החליט להלאים את המזון ולמנוע מהם לגדל גידולים אחרים. רבים מהאיכרים הורעבו ולא יכלו לחפש מזון באזורים אחרים ברחבי אוקראינה בשל הסגר שהוטל עליהם.

בעקבות הבעיות הקשות של האיכרים התפוקה ירדה באופן דרסטי. ברית המועצות לא העניקה לאוקראינה מזון, אלא מנעה אותו מכלל האוכלוסייה. הדבר גרם להרעבה כללית ומאות אלפי קורבנות. כל מי שגנב מזון הוצא להורג באופן מידי, ובעקבות זאת נוצר תסכול הולך וגובר של האזרחים. כיום רוב ההיסטוריונים רואים בהרעבה ההמונית הזאת, שגבתה מיליוני קורבנות, מדיניות מכוונת של השלטון הקומוניסטי ורצון שלהם לפגוע באוקראינים ובכפריים, בעיקר אלה שהיו בעלי שאיפות לאומניות.

חלק זה בהיסטוריה גרם לאוקראינים לתעב את הסובייטים. במהלך מלחמת העולם השנייה אוקראינה קיבלה את גרמניה הנאצית בזרי פרחים, והתושבים החלו לשתף פעולה באופן נרחב עם הנאצים. משיתוף הפעולה סבלו בעיקר היהודים, שרבים מהם נתפסו כמשתפי פעולה עם האויב הסובייטי.

השנאה ליהודים ולקומוניסטים נמשכה גם בשנות שלטונם של הסובייטים לאחר מלחמת העולם השנייה. האוקראינים ראו ברוסיה כסיבה העיקרית לעוני ולמחסור ששררו באותה התקופה. לאחרונה ביקש ויקטור ינוקוביץ', נשיאה המושחת של אוקראינה, להצטרף לאיחוד האירופי. אך, פוטין הזהיר בגזירות כלכליות, אותן אוקראינה איננה יכולה לסבול בשל כלכלתה הרעועה. ההמונים מעוניינים בקשר עם אירופה והתאכזבו מהשעיית השיחות. זאת, בנוסף לזיכרון הרעב בתקופה שהיו תחת שלטון הסובייטים, גרם למאות אלפים לצאת לרחובות ולהתנגד לרצון של הנשיא להישאר תחת החיבוק הרוסי. השנאה והאיבה התפרצו במפגן תמיכה באירופה ורצון גדול לשינוי. להיסטוריה בין מדינות יש חשיבות גדולה, בייחוד עם זו היסטוריה בעל עבר עקוב מדם.