רודולף הנסיך האוסטרי, סיפורו המוזר של הנסיך המת

רודולף הנסיך האוסטרי, היה עולל. נשים רבות נפלו לרגליו, אולם  מריה וטסרה בת ה-17 הייתה חביבה עליו במיוחד. לפני כן הנסיך אולץ להתחתן עם בתו של לאופלד השני מלך בלגיה, אשר הייתה כעורה בעיניו ולכן לא היה יכול לסבול את נוכחותה. וטסרה שהייתה חביבה ונאת מראה, הצליחה לחטוף את לבו ולגרום לו לנהל רומן בניגוד לעמדת אביו פרנץ-יוזף.

בשנת 1889 הצעיר ההולל רודולף, נמצא ירו בבקתה יחד עם אהבות לבו מריה. השניים שכבו זה ליד לזה, כאשר לצד רודולף נמצא אקדח. הסיפור הרשמי שהפיצה המדינה נראה כך: הסיפור הרשמי – ברגע של אי שפיות, הנסיך ירה במאהבת הצעירה שלו והרג אותה, ואז שכב כמה שעות לצד גופתה לפני שהפנה את האקדח כנגד רקתו שלו. המשטרה הכריזה על האירוע כרצח-התאבדות, והקייס נסגר.

אולם הפרשה העלתה במשך השנים שאלות רבות. הראשונה היא מדוע החקירה נסגרה במהירות כה רבה, אולי היה כאן אדם שלישי. האם הנסיך התאבד בשל אביו השמרן שמנע ממנו לממש את אהבותו, או שנישואים כושלים ומצב רוח ירוד הניעו אותו לידי טירוף. יש הטוענים שמדובר על הפלה שכשלה, או ריב שהתפתח לכיוונים אפלים יותר. כך או כך מכתב ההתאבדות ציין את העבודה שהנסיך רצה "לשמר את כבודו", ועד היום אין איש יודע מה קרה בין בני הזוג באותו לילה גורלי.

אולם התאבדותו אינה כה מעניינת כמו התוצאה שלה. ההתאבדות הובילה את פרנץ יוזף הקיסר לחפש יורש והאדם שנבחר היה פרנץ פרדיננד האחיין. פרדיננד כידוע היה האדם שרציחתו הובילה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה, ולסבב דמים שהעולם טרם ידע.