רדיפת ההומואים ברוסיה: דווקא ביוון העתיקה ההומוסקסואליות הייתה מקובלת

לפי רוב המחקרים, יחסים אינטימיים בין גברים בלבד ואו נשים ומידת הקבלה שלהם בחברה היא עניין של בחירה.

בעולם העתיק, שלפני הדתות המונותיאיסטיות, מגע זה היה מקובל, ואפילו נערץ על ידי גדולי הפילוסופים. ידוע כי אפלטון העריץ יחסים עם גברים צעירים, וכך גם הרודוטוס.

בזמנים העתיקים הללו כמעט לכל גבר היה מאהב או מאהבת בנוסף לנישואים החוקיים. התופעה, שקיבלה את השם "פילגש", הייתה גלויה ומקובלת בציבור, בעיקר משום שגברים ונשים היו נשואים מתוך הכרח ולא בחירה.

באופן מפתיע, לרוב הגברים הייתה פילגש ממין זכר, ולרבים מהם זאת הייתה עדיפותם העיקרית במקום הפילגש הנשית. על גבי כדים מצוירים שהשתמרו מהתקופה הקלאסית, ציורים ויצירות אומנות רבות, מופיעים יחסים אלו כדבר חיובי ומקובל. אולם, גבר שהיה נשי נחשב לדחוי ונחות. כך היה המצב גם ברומא. לרוב האנשים בחברה הגבוהה היה מאהב גבר, שתפקידו התמצה בריצוי תשוקותיהם המיניות של אדוניהם.

יש לציין, שיחסים אלו היו מקובלים בכל שדרות החברה, בנוסף ליחסים דומים בין נשים. מבחינה היסטורית, יחסים בין נשים זכו ליחס סלחני יותר מיחסים בין גברים, בעיקר משום שהדבר לא היווה איום על תחושת ההגמוניה הגברית.

מאותה התקופה ועד לימינו התפתחה הומופוביה במקומות שונים בעולם. הדבר בולט מאוד ברוסיה ומדינות נוספות. עם עליית המודעות והסלחנות להומוסקסואליות מתגברות התופעות הקיצוניות, בעיקר אצל הימין הרדיקלי, שמטרתן לפגוע ולאיים על גברים שנמשכים לגברים או נשים לנשים. תעמולה הומו – לסבית אסורה ומי שנתפס עלול להיות מועמד לדין. ברוסיה יצא גם חוק דרקוני חדש נגד הומואים ולסביות, שגרם לכעס גדול במדינות בעולם החופשי, שפתוחות יותר לנושא, כמו: ארצות הברית, אנגליה ואחרות.

הקהילה ההומוסקסואלית ברוסיה מוקצית לעומת האחרים. נאסרו עליהם תרומות דם ואיברים והליברליזציה שהמדינה עברה לא חלה על הקבוצה הזאת. אף איומים לחוסר השתתפות באולימפיאדת החורף לא מרפים את ידי השלטונות. אמנים שיצאו מהארון ומתגוררים במדינות אחרות התארגנו לעזרה, אך השלטונות נחושים בדעתם ברדיפה ובהתבדלות.

האם המודרניזציה והפתיחות יתגברו על הדעות הקדומות? ימים יגידו.