ראסטפארי הקיסר האתיופי ויהדות

תנועת הראסטפארי היא תנועה אשר דוגלת בחופש, אחווה, טבעיות ואהבה. התנועה שהתחילה בשכונות העוני של ג'מייקה במטרה לשחרר את השחורים מעליונות הלבנים הפכה לדת ולדרך חיים.תנועת הראסטפארי נוסדה בתחילת המאה ה20 על ידי אבי התנועה מרקוס גארבי שפעל רבות בשביל זכויותיהם והחזרת כבודם של השחורים. גארבי היה אדם כריזמטי אשר סחף ועורר השראה במיליוני שחורים, עקבו אחריו קבוצות רבות שכונו "גארביסטים".מטרת התנועה היא שחרור האדם מכימיקלים ומכבלי המחשבה הכובלת של המדיה והחיים המערביים החונקים.

הראסטות (כינוי המאמינים), מאמינים בערוב רב של אמונות הלקוחות מהתנ"ך ושאר דתות אליליות. אולם בסיס האמונה מתקשר להיילה סלאסי בו הם רואים המשיח, קיסר אתיופיה לשעבר. סלאסי נולד למשפחת אצולה בשנת 1896, הוא ראה את עצמו כנצר לשבט יהודה האבוד ולכן היה אוהב ישראל ויהדות. סלאסי בשנת 1916 הנהיג מהפכה צבאית שהדיחה את הקיסר והעלתה אותו לשלטון. בניגוד לשליטים קודמים, סלאסי היה נאור ומודרני ואף הנהיג חוקה והתייחס לאזרחים בצורה הוגנת והומאנית. באתיופיה הייתה חוקה מודרנית יחסית, ופיתוח מסיבי של תשתיות והיבטים מודרניים נוספים כגון רפואה וטכנולוגיה. באותה תקופה אתיופיה הפכה להיות למעצמה כלכלית מובילה באפריקה.

סלאסי נאלץ להתמודד בשנת 1936 עם פלישת צבאו של מוסליני ולמרות שהצבא האתיופי עבר תהליך של שדרוג הם הובסו בקלות יחסית. סלאסי נמלט ואף הגיע לישראל בביקור מלכותי, ושהה במלון המלך דוד. בשנת 1940 הוא חזר לארצו כמנצח, והמשיך את שלטונו המטיב עם אזרחי ארצו. יחסיו עם ישראל היו חמים במיוחד והיה שיתוף פעולה פורה בין המדינות. בשנת 1960 הוזהר שמתארגנת נגדו הפיכה סובייטית, ובזכות אזהרה זו דוכאה בכזריות. אולם בשנת 1974 מחתרת פרו סובייטית תפסה את השלטון, ושלחה את סאלסי ובני משפחתו לכלא. שם הוא ככל הנראה נרצח, והואשם שלא בפניו בהאשמות של שחיתות וגזילת כסף.

דת הראסטפארי היא שילוב של יהדות, נצרות אתיופית ודתות אליליות אפריקניות. אלוהיי הראסטפארי נקרא ג'ה והוא אותו האלוהים של היהדות והנצרות. לראסטפארי קשר עמור עם ישראל, ירושלים וציון וכמו כן גם קשר לאפריקה. כאמור ראשוני הראסטות היו עבדים שחורים שהובאו מאפריקה ולכן לראסטות ישנה כמיה וזיקה לאפריקה, דבר שמתבטא לרוב במוסיקת הרגאיי, ששורשיה בראסטפארי, ורבים משיריה עוסקים באפריקה. בנוסף על פי הראסטפארי היילה סלאסי הראשון שהיה קיסר אתיופיה נתפס על ידי הראסטות בתור הנביא של דתם. יש הרואים אותו כחזרתו של ישו השחור ויש הרואים בו את התגלמותו של ג'ה בתור אדם בעל כוחות פלא ויכולות לעשות ניסים.לפי האמונה הנביא יהיה נזר לבית דוד בדומה ליהדות, והוא יביא מזור לאנושות מישראל הארץ המובטחת.

יש מספר עקרונות בדת הראסטפארי עליהם נעבור בקצרה:

ראסטות (בשיער)- הראסטות (הנקראות גם "Dreadlocks") הן קווצות שיער המאוחות יחד על ידי קשרים והן נוצרות על ידי הימנעות מסירוק השיער.לפי נזירות זו אסור להסתרק או להסתפר, ולאחר תקופה ממושכת של שמירה על חוקים אלה נוצרות הראסטות. הראסטות מסמלות את הנזירות ואת השורשים של הראסטה, וכן את החזרה למקור ולטבעיות. הראסטות מסמלות דברים שונים באמונת הראסטפארי. הן משולות לרעמת האריה, חיה בעלת זיקה דתית המסמלת כוח וחוזק

קנאביס-  הראסטות מאמינים שצמח הקנאביס הנקרא "גאנג'ה" בג'מייקה, הנו קדוש. הם מגנים שימוש במריחואנה לשם ההנאה, ומעשנים לצורך התקרבות לאלוהים,

באבילון-  הראסטפארי מתייחסים לבאבילון (בבל) כמקור כל הרוע והרשע בעולם.כיום התרבות המערבית משולה לבבילון של ימינו. 

יש לציין שהאדם שתרם יותר מכל להפצת דת הראסטפארי הוא בוב מארלי הזמר הנודע. הוא הביא את הבשורה לעולם, וכיום יש כמליון מאמינים בדת מרתקת זו.