קרל לוץ: המציל המגן של יהודי הונגריה

דיפלומטים היו בין הגורמים שהצילו את מספר היהודים הרב ביותר. מספיק לומר את שמו של ראול ולנברג, כדי להבין שלאנשים אלו היה תפקיד מפתח בכל הקשור להצלת חלקים מיהדות הונגריה. קרל לוץ, היה בעל תפקיד דיפלומטי,  בינואר 1942 הוצב לוץ בבודפשט ושימש בה כסגן הקונסול בשגרירות שווייץ, הממונה על "המחלקה לאינטרסים זרים", שייצגה את האינטרסים של מספר מדינות המשתתפות במלחמה, ובהן ארצות הברית ובריטניה.

הגרמנים כבשו את הונגריה בשנת 1944 והחלו לגרש את יהודיה. על המבצע פיקד באופן אישי אדולף אייכמן, שהכין את סידורי הרכבות שהובילו את היהודים לאושוויץ. מרבית היהודים נרצחו בעת הגעתם, יהודי הונגריה היו הקהילה הגדולה האחרונה שנרצחה על ידי הנאצים ושולחיהם.  קרל לוץ ניפק "כתבי חסות" שווייצריים ליהודים שהיו להם סרטיפיקטים (אשרות עלייה). לאחר משא ומתן עם פקידים נאצים גבוהים, כאדולף אייכמן ואדמונד וזנמאייר (נציגו הדיפלומטי הכל יכול של היטלר בבודפשט), ובהסכמת השלטונות ההונגרים, ניפק לוץ כ-8,000 כתבי חסות – כתב חסות אחד לכל בעל אשרת עלייה.

אולם לוץ לא הסתפק בהצלת מספר עצום של יהודים. הוא החליט להרחיב את מבצע ההצלה, וכלל את כל משפחת בעל הסטרטיפקט וכך הצליח להציל קרוב ל-30 אלף יהודים. יהודים אלו זכו להגנה וחסות, ולכן הוא נחשב לאחד מחסידי אומות העולם הפוריים ביותר. בנוסף קרל לוץ ניסה להסב את תשומת לבו של העולם לנעשה במחנות ההשמדה ובכך לזרז את שחרורם. יש המעריכים שלוץ הצליח להציל קרוב ל60 אלף יהודים, מספר עצום עבור אדם אחד.

לאחר סיום המלחמה, ההכרה בפועלו הרב התאחרה לבוא. רק בשנת 63 נקראה שכונה בבת גלים על שמו. קראו על שמו רחובות בעיר ברן ובעיירת הולדתו ואלזנהאוזן. בשנת 1964 היה לוץ בין הראשונים שזכו בתואר חסיד אומות העולם על ידי יד ושם. בנוסף, הונפקה לזכרו בישראל מדליה על ידי החברה הממשלתית למדליות ולמטבעות, והוצא בישראל בול לזכרו ולזכר דיפלומטים נוספים חסידי אומות העולם.

קרל לוץ נפטר בשנת 1975.