קראמפוס- הגרסה המרושעת של סנטה קלאוס

כולם מכירים את סנטה, הסבא החביב והעגלגל שיורד מהארובה ומביא מתנות אולם מעטים אם בכלל מכירים את עזרו המרושע קראמפוס. קראמפוס הוא שד במסורות של גרמניה ואוסטריה, שמתפקד בתור ההיפוך של סנטה קלאוס. אם סנטה הוא הגלגול של ניקולס הקדוש ממירה, שנודע בתרומותיו לעניים והפך ליצור קסום ומיטיב, קראמפוס הוא שד כעור ומגעיל שמעניש ילדים שובבים. יש לו קרניים גדולות, לשון ארוכה ומחודדת שמשתרבבת מבין שפתיו, רגלי תיש עקומות ופרווה שחורה, ארוכה ומדובללת. הוא שד שמקורו במסורות פאגניות בגרמניה ואוסטריה, ומטרתו בהתאם לחינוך הנוקשה שניתן לילדים הצעירים בשבטים הברבריים והוא להעניש ילדים קטנים וסוררים שלא הקשיבו וצייתו להוריהם.

הוא ככל הנראה אחד מהשדים שהיו פופולריים במסורות של העמים בהרי האלפים, שד שיוצא פעם בשנה לפעולה ומטיל אימה על יושבי הכפרים. למרות כיעורו ומזגו הרע, הוא צבר אהדה רבה. לראייה ניתן לראות את המאמצים העצומים שעשתה הכנסייה כדי להשמידו, שהיא במהותה הטלת עונשים לכל מי שהתחפש לשדון הנורא בימי הביניים. במאה ה-17, המאמצים פחתו משום שלא היה ניתן להילחם במסורת, ולכן הכנסייה נאלצה להעלים עין מכפריים שהתחפשו לשדונים. כדי ליישב את קראמפוס עם האמונה הנוצרית, נוצרה קומבינה אמונית שתקפה עד היום. סנטה או ניקולאס הקדוש אזק את קראמפוס בשלשלאות, והרשה לו להתעלל רק בילדים השובבים ביותר וכך הוא הפך לעוזרו המרושע ביותר, זה ששמור רק לכופרים אמתיים.

הקומבינה יישבה מאבק ארוך שנים בין הכנסייה ומסורות פגניות, ושילבה ביניהם ליצירת מנגנון חדש. כך השתחרר קראמפוס והחל להופיע בפסטיבלים של חג המולד, והפך להיות השדון האהוב ביותר באזור גרמניה אוסטריה והאלפים. למרות שהנאצים ניסו לחסל את קראמפוס בטענה ביזארית שהוא מייצג קבוצות שמאל קיצוניות, הוא הצליח לשרוד וכיום הוא אהוב יותר מתמיד. עד כדי כך שהוא הפך לסמל מרצ'נדייס אהוב, שמופיע על חולצות ובובות שנמכרות במיליונים בפסטיבלים העוסקים בדמותו. כך עוזרו המרושע והכעור של סנטה הפך להיות לגרסה השובבה והאהובה לא פחות של חג המולד.