צוטומו ימאגוצ'י- האדם שהסתכל לפצצת האטום פעמיים בעיניים ושרד

קיץ 1945, יום רגיל בשגרה טרופה של מלחמה בלתי נגמרת בין יפן וארה"ב. איש לא חשב שזהו יום גורלי, אחד שייחרט לעד בגורלו המין האנושי. צוטומו ימאגוצ'י היפני, אדם פשוט וקשה יום נסע לעבודתו ברכבת התחתית לעוד יום שגרתי בחייו האפרוריים. בהיותו תושב נגסאקי, הוא נסע לרגל עסקים להירושימה העיר הגדולה, משום שהיה מהנדס ופרויקט חדש הגיע. לפתע הבזק עצום של אור, שמלווה בפטריה רדיואקטיבית עמדו לפניו. כ-3 קילומטר מהעיר הוא עצר, וחזה בהטלת פצצת האטום על הירושימה. הפיצוץ קרע את עור התוף שלו ושרף את צדו השמאלי של גופו. יחד עם שני שותפים הוא הצליח להימלט למקלט שהיה בקרבת מקום וכך חייו ניצלו.

למחרת, לאחר שבילה את הלילה עם אנשים גוססים וגופות בתהליכי ריקבון הוא החליט להימלט ולחזור לנגסאקי. העיר הייתה במרחק של 290 ק"מ, והוא נאלץ לעשות את הדרך כאשר הוא פצוע וגופו מלא בכוויות. לבסוף הרכבת עצרה, והוא רץ בבהילות לספר לממונה עליו על הפצצה שהתפוצצה. לאחר שיחה קצרה, נשמע פיצוץ נוסף והפעם ימאגוצ'י נפגע ישירות. הוא הוטח בעוצמה אדירה לשולחן שהיה במשרדו, המכה החזקה קרעה את עור התוף שלו וגרמה לו לחירשות באחת מהאוזניים. גופו כוסה בנסורת רדיואקטיבית, ובמשך 12 שנים ארוכות הוא טופל באופן רציף בבתי חולים שונים.

אולם הוא שרד את שתי הפצצות, שגרמו למותם של 120 אלף איש. לאחר שהצליח להתאושש מן הטראומה, הוא הקדיש את חייו לפעילות כנגד התגרענות. הוא נאם בהרצאות שונות, והתריע על הסכנות שבשימוש בנשק גרעיני. המחיר ששילם היה יקר, אשתו נפטרה בגיל 88 כתוצאה מחשיפה לנסורת. בנו נפטר בגיל צעיר יחסית 59, בשל סיבה זהה בדיוק.

במרץ 2009 הוא קיבל הכרה רשמית מממשלת יפן על כך שהיה קורבן שתי הפצצות ובכך הפך לאדם היחיד בעולם שהוכר כנפגע של שתי פצצות אטום.לבסוף פצצת האטום הצליחה להשיג את ימאגוצ'י הקשיש, בגיל 93 הוא מת כתוצאה מסרטן בכבד שנגרם מהיום הארור ההוא.