צביעות אירופאית בריטית: על בריטניה באפגניסטן

אלפי חיילים בריטים נמצאים באפגניסטן החל משנת 2003, הם נמצאים שם במסגרת נאט"ו שמנהלת מלחמה בטרור. אותם חיילים נלחמים במסגרת קואליציה אמריקאית בריטית שמטרתה להילחם בטרור. מעבר לפשעי המלחמה שביצעו הבריטים במלחמת העולם השנייה, ולאור הביקורת הבריטית אודות הפצצות ישראל במסגרת מבצע צוק איתן יש לבדוק את מידת ההתחשבות וההומניות של הכוחות הבריטים במסגרת המלחמה שלהם הרחק מהבית.

יש לזכור שהבריטים אינם נלחמים על אדמת אנגליה, אלא במסגרת צבאית אלפי קילומטרים מהבית. לפי ארגוני זכויות אדם, האו"ם הבריטים אינם מתחשבים בהרוגים אזרחים במסגרת הפעילות שלהם. כל שנה נהרגו באפגניסטן עד להסגת כמעט כל הכוחות מאזורים ב2014, קרוב ל-21 אלף אזרחים כתוצאה מהמלחמה כנגד הטרור. מרביתם אזרחים קרוב ל-70 אחוזים, שחלקם נהרגו כתוצאה מפגיעות היקפיות: מחסור במים, מזון, תרופות ועוד.

הבריטים נתקלים באותם דילמות כמו ישראל. הם נלחמים כנגד טרוריסטים בשטחים בנויים, ובעיקר נעזרים בהפצצות מהאוויר באמצעות מזל"טים. אולם הבריטים והאמריקאים משתמשים בטקטיקה שונה מזו הישראלית וקרויה: Cluster Bombing. פצצה זו לאחר הפגיעה מתפזרת ומשאירה רסיסים ,שהורגים אזרחים הרבה לאחר שזו מתפוצצת.

ארצות הברית ובריטניה במהלך מלחמת העולם השנייה בעת הפצצת גרמניה השתמשו בספר רב של פצצות קטנות שהופלו על שטח קטן. לפי מומחים צורה זו של הפצצה גורמת לנזק גדול יותר ופגיעה רבה יותר בנפש. ב2011 בריטניה וארצות הברית הפציצו אזור מגורים שלם באפגניסטן באמצעות הפצצות שטיח, ומחקו שכונה שלמה. בריטניה וארצות הברית אינם נותנות התראה מראש, משום שהם משערות שזו תבריח את הטרוריסטים. בריטניה וארצות הברית משתמשות בטקטיקה שנקראת Carpet Bombing, שמשמעותה שחרור מספר גדול של פצצות על שטח קטן וגרימה להרג מסיבי.

נתונים של ארגון אמנסטי מראים שבריטניה בשנים בהם נלחמה על אדמת אפגניסטן ועיראק גרמה לאלפי אבדות בנפש של אזרחים. יתרה מכך הפעילות שבריטניה הייתה מעורבת בה, גרמה למשבר הומניטרי שבגללו כמות גדולה אף יותר של אזרחים נהרגו. במילים אחרות בריטניה ונאט"ו פוגעים באזרחים בהיקפים ובחומרה גבוהה הרבה יותר מאשר ישראל. אין אנו מדברים על היסטוריה רחוקה, אלא על השנים האחרונות.

צה"ל אולי אינו הצבא המוסרי ביותר בעולם, אך הוא בין המושמצים ביותר. לפי כל הנתונים הוא נזהר יותר מפגיעה באזרחים, מאשר כל שאר הצבאות אשר משתתפים בלחימה. אין אנו מדברים על רסויה או ארצות הברית שמידת ההתחשבות שלהם בחיי אדם היא כמעט אפסית, אלא על בריטניה שמציעה להטיל חרמות על ישראל אך בעצמה הורגת אזרחים ללא אבחנה.