עשר עובדות על מחמוד עבאס אבו מאזן יושב ראש הרשות הפלסטנאית

1. נולד בצפת בשנת 1935. בגיל 13 משפחתו נמלטה לסוריה, חי במדינות ערב ועסק בעיקר בהוראה.

2. היה ממייסדי פת"ח יחד עם יאסר ערפאת. ישב בוועד פועל ועסק במימון פעולות טרור וכמו כן היה אחראי למודיעין שהוביל לפעולות טרור. ברח מישראל לאחר מלחמת ששת הימים, יש לציין שהקים את ארגון הפת"ח לפני כיבוש הגדה. אהוד יערי טוען שהיה זה שמימן את פעולת רצח הספורטאים במינכן, יש הטוענים שלא ידע לאן מגיע הכסף. כמו כן היה ממייסדי הארגון.

3. מ1980 היה שר החוץ של אש"ף, תפקיד שנשא עד להסכמי אוסלו והפיכתו למספר שתיים של יאסר ערפאת.

4. היה אמור לקבל פרס נובל לשלום, אולם משום שכבר שלושה קיבלו אותו (יאסר ערפאת, יצחק רבין, שמעון פרס) הוא נדחה.

5. היה סגנו של ערפאת במהלך האינתיפאדה השנייה. יש הטוענים שגינה את הטרור, לכן מידת מעורבתו כסגנו נתונה במחלוקת.

6. ישנם ויכוחים רבים על מידת היותו מכחיש שואה. עבאס רשם דוקטורט באוניברסיטה שממוקמת בברית המועצות, וטען שמספר היהודים שהושמדו הוא קטן מאלו מהמספרים שהיהודים נוקטים בהם. כמו כן הוא טען, שלא היה תהליך השמדה בתאי גזים. לאחר שנים רבות הוא חזר בו מהכחשת השואה.

7. יש לציין שעבאס פעמים רבות השווה בין סבל העם הפלסטיני ופשעי הנאצים בשואה.

8. מאז מונה ליושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן מגנה את דרך האלימות. הוא מאמין בהתנגדות עממית, שמטרתה בידוד ישראל בעולם, הפגנות המוניות שאינם אלימות והשחרת פני הציונות. אמצעים אלו מאמין אבו מאזן, יביאו להקמתה של מדינה פלסטינית.

9. ב1984 פרסם ספר שיצא ברמת עמון בירדן. הספר מבוסס על עבודת הדוקטורט שלו, והוא מנסה לקשור בין הציונות לנאציזם. הספר טוען שהציונות אחראית לשואת יהודי אירופה, משום שהתעלמה משואת היהודים כדי לעודד עליה לארץ ישראל. בספרו הוא טעון שהציונות והנאציזם הם גוף אחד, ויהודי ערב לא סבלו משום שהתנכלות ונטשו בשל שטיפת מוח של הציונים.

10. בנו של אבו מאזן מפרסם כתבות רבות כנגד צה"ל באינטרנט ואף כינה את צה"ל "צבא כיבוש שפועל בשיטות של הצבא הנאצי".