סקינהדס (גלוחי ראש) בגרמניה תופעה הולכת ומתגברת שאמורה להדאיג את כולנו

בכל תרבות ובכל מדינה יש תופעות שוליים. לצד התחזקות הימין הקיצוני, מפלגות פוליטיות שנמצאות במרכז הדיבייטים בפרלמנטים האירופאים ישנם תופעות בגרמניה שמעטים מדברים עליהם. הליגה נגד השמצה, מוציאה בכל השנה חוברת על מצב האנטישמיות באירופה ובין הפרסומים ישנה דאגה רבה מכנופיות הרחוב ההולכות והמתגברות.

הסקינהדס הם תרבות שוליים, שהמאפיין המרכזי שלה היא שנאת זרים. למי שתוהה מדוע הם מגולחי ראש, הסיבה לכך היא הערצה כלפי תספורות שהמהות שלהם צבאית. לצד הראש המגולח ישנם סממנים נאציים מובהקים ואידאולוגיה גזענית מובהקת כלפי כל מה שזר. הסקינהדס החלו לאחר מלחמת העולם השנייה, כתגובת נגד להתמוטטות השלטון הנאצי. כנופיות אלו מטופלות על ידי משטרת גרמניה, ואין להם הנהגה מסודרת. ישנה תרבות סקינהדס אשר מקושרת לתרבות הפאנק, אמנם הם לא קשורים לתת תרבות הנאו-נאצית שלעתים בטעות מקשורת אליהם.

לרוב כנופיות אלו מורכבות מכמה עשרות פריטים עד פריטים בודדים, הם חיים במחתרת ופועלים בסודיות וחשאיות. לאחר פעילות לילית אלימה, הם מתערבבים עם הקהל וחיים חיים כביכול נורמטיביים. בשל כך הטיפול בהם הוא כושל עד לא קיים. בגרמניה זו תופעה שהולכת ומתרחבת, והופכת לאיום ממשי על חייהם של בני המיעוטים. יש לציין שלא יהודים סובלים ממנה אלא מיעוטים באופן כללי.

כל שנה ישנם אלפי התקפות על בתי עסק של מיעוטים ויהודים. גלוחי הראש נכנסים לחנות, כותבים כתובות נאצה ומכים את בעל החנות. תקיפות אלו כלל אינם מדווחות בכלי התקשורת והם הפכו למעין שגרה באירופה. גלוחי הראש גם תוקפים תלמידים יהודים ובני מיעוטים, ובאופן כללי יהודים בלבוש מסורתי. הם מכים בהם באלות וכלי נשק כהים, עשרות מעטות של מעצרים מתבצעים כל שנה ותקיפות אלו הפכו לכמעט נורמה בגרמניה ובעיקר בברלין.

יש לציין שכשלושים בני אדם נרצחים בשנה על ידי כנופיות אלו, מספר אשר נמצא בעלייה תלולה מדי שנה. גלוחי הראש אינם מהווים כוח פוליטי, הם בעיקר מטרד שמשפיע על תתי אוכלוסייה בחברה הגרמנית. בשל העלייה המסיבית לגרמניה, כוחם של אנשי הכוח הלבן הולך ועולה. יותר ויותר צעירים ממצב סוציו-אקונומי נמוך מצטרפים לכנופיות אלו, מתוך רצון לשייכות אך גם בשל הרגשה כנה שמקומות העבודה שלהם נלקחים מהם.

הבעיה העיקרית היא שלטונות החוק בגרמניה. הם רואים בכנופיות אלו כחוק טבע, שרעה חולה שאין באמת דרך למגרה. כך כמות האלימות שמופנית כלפי מיעוטים הולכת וגדלה. החשש שכנופיות אלו יתאגדו והאלימות תתפרץ במלוא עצמתה. כרגע גרמניה מכילה את הכנופיות הללו, בעיקר משום שהם פועלות בשכונות הקצה ופוגעות במיעוטים. אולם יש לזכור שיש לכנופיות הללו קרבנות אנושיים שסובלים מהתופעה, וגם נפגעים בנפש. כיום האנטישמיות באירופה משתוללת במלוא עוצמתה והסקינדהס הם רק סימפטום למחלה מורכבת בהרבה.