סיפורו העצוב של מרכז ורטהיים

מרכז ורטהיים נפתח מחדש בהדר רב בברלין. מרכז ורטהיים הוא מרכז יהודי, שנפתח והוקם על ידי משפחה יהודית ורוב הסוחרים בו היו יהודים. הוא נחשב למקום של גאווה ועוצמה עבור הקהילות היהודיות באירופה, מרכז הקניות הגדול והמצליח ביותר בעולם. בשיאו היו בו 270 חנויות, 83 מעליות וקרוב ל-27 אלף עובדים. הוא הציב רף חדש של חדשנות ויזמות, כל אנשי אירופה קינאו בסוחרים שהצליחו לרכוש בו חנות.

המרכז הוקם על ידי ג'ורג' ורטהיים, אדם שנולד למשפחת סוחרים. הוא שינה לעד את מקצוע הקמעונאות והיה הראשון שהגה את הרעיון שלקוחות יכולים להחזיר סחורה פגומה. הצלחתו הייתה מסחררת וב-1896 הוא הקים את מרכז ורטהיים. הוא ומשפחתו הפכו למצליחים ביותר באירופה, כאשר חנויות נפתחות בכל רחבי היבשת.

בשנת 1937 גרמניה עברה אריזציה. המשמעות הייתה, שחנויות ומרכזי קניות של יהודים הועברו לידיים נאציות. למרות שאשתו הייתה ארית, ג'ורג' עשה הכול כדי שהחנות תישאר בידיו, אולם הוא נכשל. המרכז הולאם, וכל הסוחרים היהודים נושלו מנכסיהם. בתי הכלבו היהודים היו למטרה, ורבים מהם נשדדו על ידי הנאצים.

האב ג'ורג' נפטר ב-1939, כאשר חלקים גדולים מהנכסים של המשפחה נלקחו על ידי המשטר הנאצי. צאצאיו הצליחו להימלט לארצות הברית, אולם אחדים הושמדו במחנות. הסוחרים היהודים שהתעשרו מהמסחר במרכז ורטהיים, הובלו גם הם להשמדה כאשר הם מרוששים ושבורי לב.

לבסוף הצאצאים החוקיים של המשפחה שהצליחו להימלט מאימת הנאצים, קיבלו 120 מיליון דולר ובכך סתמו את הגולל על סיפורה של משפחת הסוחרים הגרמנית.