סיפורו האמיתי של שיילוק היהודי (הסוחר מונציה)- חייו וסופו האיום של רודריגו לופז

במשך שנים רבות ניסו חוקרים רבים למצוא את מקור ההשראה של שייקספיר, לסיפורו של היהודי שיילוק אולי אחד מהמחזות המפורסמים שעד היום מכה גלים במקומות רבים בעולם. מקור ההשראה הוא  רודריגו לופז, רופאה האישי של מלכת אנגליה שחי חיים מלאים וסיים אותם בצורה מזעזעת. שייקספיר שחי במדינה שבה היו מלחמות אזרחים, מוות ושכול קביל השראה לשיילוק מרופאה האישי של אליזבת המלכה הבתולה.

ספרד ואנגליה היו ביריבות במאה ה-16, יריבות שהתפתחה למלחמה עקובה מדם על שליטה בנתיבי הסחור הימיים. בצללים התפתחה מלחמת ריגול, שלופז הרופא היהודי היה חלק משמעותי ממנה. הוא נהנה ממעמד מיוחד הוא היה רופאה האישי של המלכה ואיש סודה. רודריגו לופז היה החבר המפורסם ביותר בקהילת היהודים המומרים באנגליה האליזבתנית. עובדת היותו ממוצא פורטוגלי ושליטתו בשפות אירופאיות רבות, בנוסף על השכלתו כרופא, שירתה את לופז הגולה. למרבה הצער, הוא ניהל התכתבויות עם הכתר הספרדי והתבקש להרעיל את מלכת אנגליה אליזבת. עבור המעשה הוא היה אמור לקבל ממון רב, אולם מעולם לא ניסה לבצע אותו. ההתכתבות התגלתה על ידי השירות החשאי האנגלי שלכד את לופז.

אחר חקירה בעינויים ומשפט קצר, הורשע לופז בבגידה במלכה אליזבת ובממלכה האנגלית. רופאה האישי של המלכה הואשם לא רק בכך שביקש לרצוח את אליזבת, אלא לשנות את הסדר הדתי, תרבותי והחוקי של המדינה כולה.הוא הוצג כיהודי תחמן, תאב בצע התגלמות הרוע. יהדותו היוותה מרכיב משמעותי בבוגדנותו והיוותה את המניע לרצוח את מלכת אנגליה. לופז נשפט ונמצא אשם ונגזר עליו מוות בתלייה. גזר הדין בוצע  לאחר שהושפל ב"צעדת בושה" – מנת חלקו של כל מורשע בבגידה – מצא את סופו בהוצאה להורג ראוותנית ופומבית. הוא נתלה עד שאבדה הכרתו, לאחר מכן הוצאו איבריו הפנימיים מגופו בעודו חי, ולבסוף, בותר גופו לארבעה חלקים, אשר נשרפו לאחר מכן.

דמותו של היהודי הבוגדני והתחמן השפיע על שייקספיר עמוקות. כחודש וחצי לאחר תלייתו של לופז, הופיע המחזה שיילוק. דמותו של לופז שירתה מחזות אנטישמיים רבים נוספים, ביניהם היהודי ממלטה, מחזה אנטישמי שהנאצים אהבו במיוחד. רבים סבורים שלופז ושייקספיר נפגשו לפחות פעם אחת ואליזבת המלכה האמינה בחפותו ופיצתה את משפחתו על מותו של אבי המשפחה. רודריגו לופז היה קורבן של יהדותו בדומה לשיילוק דמותו הספרותית.