סיור במוזיאון ישראל בעקבות הפרעונים

מוזיאון ישראל בירושלים ידוע בכך שיש לו תערוכות קבועות ומתחלפות. לצד מיצגים קבועים כגון אומנות יהודית וארץ ישראל תחת תקופת הרומים, הגיעו מיצגים הקשורים לתקופת הפרעונים. "פרעה בכנען", זו תערוכה חדשה המציגה סיפור שטרם סופר על ההשפעה התרבותית ההדדית בין מצרים וכנען במשך האלף השני לפני הספירה. פרק זמן זה, המוכר לנו בעיקר מתוך סיפורי המקרא על יוסף ומשה, ידע תמורות פוליטיות גדולות בשתי הארצות בעקבות שתי התפתחויות מרכזיות: התיישבותם של הכנענים בחלק המזרחי של הדלתה המצרית במשך תקופת הברונזה התיכונה (1800 – 1550 לפני הספירה לערך); והשתלטותה של מצרים על כנען בתקופת הברונזה המאוחרת (1500 – 1150 לפני הספירה לערך), כאשר הקימה במקום מערך מנהלי ונוכחות צבאית.

בתערוכה יש 800 מיצגים שונים החל מארונות קבורה, מומיות ועד תכשיטים וכלי מלחמה. האוסף כולל ממצאים ייחודיים מישראל וכמובן תרומות ממוזיאונים מכל העולם כולל מוזיאון ההיסטוריה בוינה שנחשב מוביל בתחום זה. המיצג המרכזי כולל מומיה מצרית בת כ– 2200 שנה — היחידה בישראל — תוצג בתוך ארון–הקבורה המקורי שנמצאה בו ולצדה חפצים מכמה קברים, שהיו חלק מפולחן הקבורה המצרי עד עליית הנצרות במצרים, בסוף המאה ה– 4 לספירה.הארון–קבורה בדמות אדם, מעוטר בדימויי אלים ובכתובות המלמדות כי "אלכס" היה כוהן מקדש בעיר המצרית אַח'מים.

מומלץ לאחר התערוכה להסתובב במוזיאון ולהתרשם במיצגים ההיסטוריים שממשיכים את סיפורה של ארץ ישראל תחת רומא, יוון ובתקופת החשמונאים. לילדים ישנה תערוכת "חוטים וקשרים" המציגה תערוכה שנעה בין שני קצוות: מהחוט הראשון של הקיום האנושי – חבל הטבור — אל ההסתעפות וההעמקה של קשרים אל–חוטיים כגון הרשתות החברתיות. מוצגות בה יצירות של אמנים עכשוויים מהארץ ומהעולם. יש להדגיש שעד סוף אוגוסט הכניסה לילדים היא בחינם.

IMG_20160811_115258 (1)