מת בגרמניה ההיסטוריון הגרמני ארנסט נולטה , על הגותו וחייו של האדם שהפחית באשמת הנאצים בכל הקשור לשואה

התקשורת הישראלית ממעטת לדבר על כך, אך גרמנים רבים חלקם משכילים מאמינים יותר ויותר לתזה שאומרת שהגרמנים היו קורבנות והרייך השלישי לא היה נוראי כפי שהדבר משתקף בספרי ההיסטוריה הרשמיים. יש צורך הולך וגובר אצל אינטלקטואלים לנקות את העבר הגרמני, והתופעה מתרחבת ככל שהזמן הולך וחולף מאימת השואה. הם אינם מכחישי שואה בדומה לחוגי הימין הקיצוני, אלא מעוניינים לבצע רביזיה שינוי תפיסתי לגבי אשמתם של הגרמנים ואחריותם. הבעייתיות היא שאנשים אלו מתקבלים על ידי האוניברסיטאות בגרמניה כזרם מרכזי, יש כלפיהם התנגדות מצד היסטוריונים חשובים אך עצם הדיון שכבר הפך ללגטימי בגרמניה צריך להדאיג כל ישראל ויהודי באשר הוא.

מי שתרם יותר מכל להפצת הדיון בסוגיה הוא פרופ' ארנסט נולטה,שעצם היותו פרופסור צריכה לעלות ספקנות וחרדה אצל ישראלים רבים. נולטה השתייך לקבוצת היסטוריונים שביקשה להפחית מאשמתה של גרמניה בתקופת היטלר, והשוותה את פשעי הנאצים לפשעים אחרים שנעשו במשך ההיסטוריה האנושית. בין היתר, הוא טען כי היטלר חשש מהמהפכה הבולשביקית ומהשמדה ההמונית של אוכלוסיות שלמות בידיה, והעריך כי יש "איום אסיאתי" על גרמניה, וכדי להתגונן מהסובייטים ושיטותיהם, נאלץ לאמץ שיטות דיכוי שהם עצמם המציאו.במילים אחרות נולטה מציע לגרמני דרך חשיבה קלה יותר לעיכול, גרמניה הייתה קורבן לנסיבות מאוד ייחודיות בהיסטוריה ובעיקר היהודים לא היו רק צד תמים פסיבי אלא היה להם חלק באסונם שלהם. 

פרופסור נולטה מנסה ליצור ריבוד, משוואה שבה אין רעים וטובים אלא תהליך היסטורי שיהודים אשמים בו במידה רבה מאוד. היהודים בשל ההזדהות הטוטלית שלהם עם הקומוניזם והעובדה שרבים מהם שירתו בצבא הרוסי ושמרו בגולאגים (מחנות עבודה רוסיים) על שבויים גרמנים, גרמה להיטלר להגיב ולבנות את אושוויץ בירקנאו. שהציונות הכריזה על גרמניה הנאצית מלחמה ב1939 ולכן התגובה הייתה הולמת, שמעצר יהודים לא היה שונה ממעצר גרמנים ויפנים במחנות במהלך המלחמה.

"פעלתי על פי אתוס מדעי, שבמקרה של היסטוריון, פירושו לחשוף ולהציג תמונה מקיפה ואמיתית ככל האפשר של המציאות בעבר".נולטה תמיד ראה בעצמו כילד הצועק המלך הוא עירום, שגם אם דבריו הם מרגיזים יש מאחוריהם שכבה עבה של עובדות. הוא התפרסם בעקבות ויכוח שהיה לו עם ההיסטוריון פרופ' שאול פרידלנדר, אשר באחת הפעמים עזב את ביתו של נולטה בטריקת דלת בעקבות ויכוח חריף עמו. הוויכוח ביניהם החל את "ריב ההיסטוריונים" הגרמני, שנסב על הפירוש לשואת היהודים ועל השאלה עד כמה ייחודית היתה השמדת היהודים בשואה.

ארנסט נולטה התפרסם בזכות עבודתו שהחלה בדוקטורט שכתב ועוד מותו, שבעצם הנאצים העתיקו שיטות מהקומוניזם ויישמו אותם בהצלחה.בשנת 2000 זכה בפרס ספרות יוקרתי בגרמניה על שמו של קונרד אדנאואר ובכך קיבל הוכרה מהזרם המרכזי בגרמניה על עבודתו. בכל הראיונות עמו, הוא טען שהנאציזם הוא תגובת נגד לבולשביזים היהודי, במילים אחרות הנאצים הגיבו למעין קונספירציה ואידאולוגיה יהודית והביאו על עצמם את השואה. הוא טען שאולי הנאצים לא היו מושלמים, אבל הם הצילו את אירופה מאבדון ויתרה מכך היה להם צידוקים רציונליים להשמיד את היהודים. הימין בגרמניה וחוגים נרחבים במרכז מוקירים את עבדותו של פרופסור ארנסט נולטה, מגמה מדאיגה שמראה שגרמניה מתמודדת עם עברה באופן שונה ממה שחשבנו.