מרדכי עמנואל נוח – היהודי שכמעט כבש את גראנד איילנד

מרדכי עמנואל נוח היה מחזאי, משפטן והוגה דעות. הוא רצה להקים מדינה יהודית חדשה ולקרוא לה אררט. ביום בו הכריז על הקמתה, השמיים היו בהירים, השמש זרחה והיו אמורים להגיע מאות אורחים להנחת אבן הפינה למדינה החדשה. אולם, איש מעולם לא הגיע והפרויקט הפך לכישלון מהדהד. כיום ההיסטוריונים טוענים, שהאדם היה שרלטן ורמאי והרעיון נועד מראש לכישלון.

נוח היה פוליטיקאי קטן, שנולד בשנת 1785 בגרמניה. משפחתו היגרה לארה"ב והוא השתקע בפילדלפיה. נוח הצטרף למפלגה הרפובליקנית והחל במסעו הפוליטי. הוא למד משפטים, פרסם טור סאטירי וניסה להתקבל למשרת קונסול. אולם, הוא היה איש עסקים גרוע ופשט רגל פעמים רבות, מה שהוביל אותו למחוזות קיצוניים. הוא נשלח לבסוף לתוניס בשנת 1812 ושירת שם בתור קונסול, מה שמילא את כיסיו המרוקנים.

בתוניס נחשף לחייהם הקשים של היהודים. דבר זה לטענתו, היה המניע עבורו להקים מדינה. אולם, רבים מנגד טענו, שהוא בעיקר רצה להתפרסם. נוח החל לפרסם טורים פומפוזיים, שקראו ליהודים להגיע לארץ החדשה, אולם הטון הרציני בו נקט הפך אותו לבדיחה.

בכל העיתונים היהודים הנושא הפך לשיחת היום, והיהודים כינו אותו מטורף ומשיחי. בהמשך הוא ניסה להקים מגבית למטרותיו הנעלות, לכתוב טורים נוספים שאמרו שניתן לשכן במדינתו שישה מיליון יהודים, אולם יהודי העולם לא שעו לו ולא הסכימו לבוא. הוא הפך לדמות טראגית בין גיבור לליצן. הוא ניסה להמשיך בתכניותיו, אולם לאחר שלושים חודשים שאיש לא הגיע ולא התעניין, התוכנית נגנזה.

לפני מותו הודה נוח שאין ליהודים תקווה בשום מקום, חוץ מאשר בארץ ישראל. עד מותו בשנת 1851 הוא טען, שהיהודים צריכים להקים מדינה, ואכן צדק.

את המסר והחזון של מרדכי עמנואל נוח המשיך יהודי אחר בשם הרצל, מבלי להכיר את התוכנית שנכשלה. הרצל זכה להצלחה רבה יותר, אך כמו נוח הוא מעולם לא הצליח לראות במו עיניו את היווצרותה של מדינה יהודית.