מלחמות ששינו גורל של מדינות: מחשבות בעקבות מלאת 40 שנה למלחמת יום כיפור

לכל מדינה נמצא את קו פרשת המים בתולדותיה, כלומר: מלחמה ששנתה גורלות וקבעה מדיניות חדשה ואחריה הכול השתנה.

עבור מדינת ישראל הצעירה, שהייתה בת 25 בסך הכול, קו השינוי היה מלחמת יום כיפור בשנת 1973, שגרמה לזעזוע כבד בישראל, ושינתה את תפיסת האימפריה היהודית, והביאה לשינויים גאו פוליטיים בעלי משמעות רבה.

מדינות נוספות חוו טראומות, ששינו את מהותן והאופן בו התנהלו והתנהגו כלפי מדינות אחרות וכלפי עצמן.

מלחמת צרפת – גרמניה (פרוסיה) – 1870 – 1871: מלחמה משמעותית עבור שתי המדינות. נפוליון השלישי שגה באופן פאטאלי לאחר החלטתו לקרוא תיגר על פרוסיה ולנסות להביסה. מולו עמד אחד מהמדינאים הגדולים בהיסטוריה – אוטו פון ביסמרק. ביסמרק איחד את גרמניה נגד האויב החיצוני, הלא הוא צרפת בראשות נפוליון, ובנה צבא עוצמתי, ששירת אותה גם מאוחר יותר, לאורך המאה העשרים.

פרוסיה ניצחה במלחמה, שהפכה את גרמניה למעצמה החזקה באירופה והשפילה את הצרפתים. הפרוסים הגיעו עד לפריז והטילו עליה מצור. ההשפלה הייתה כה כואבת, שצרפת מעולם לא שכחה אותה.

גרמניה המחוזקת הרגישה כמעצמת על ושלטה על שטחים עצומים כולל אלזס לוריין, שקבלה מצרפת בעקות תבוסתה. האזור הצרפתי בידי גרמניה הוא שהפך לאחת מהסיבות העיקריות לשתי מלחמות העולם במאה העשרים. המיליטריזם הגרמני דעך רק לאחר מלחמת העולם השנייה, ששמה סוף להרגשת העליונות הגרמנית.

מלחמת אלג'יריה – צרפת – 1954- 1962:  שורשיה של המלחמה, שנקראת גם "מלחמת העצמאות של אלג'יריה", נטועים במלחמת העולם השנייה. באותה המלחמה הפכה אלג'יריה לקולוניה של צרפת והיא בקשה עצמאות ושחרור ממנה. לוחמים ערבים, אשר שירתו בכוחות הצרפתים, ראו שהמפקדים שלהם אנשים כמוהם ולא עליונים מהם ולכן החליטו למרוד.

אלג'יריה הייתה הקולוניה, שהיוותה את גולת הכותרת של השלטון הצרפתי, וראו בה כחלק אינטגראלי של צרפת. באלג'יריה חיו כמיליון צרפתים, והפינוי שלהם היה הגדול בהיסטוריה. בשיא המאבק בין שתי המדינות שהו בשטח זה כשלושה מיליון חיילים צרפתים, שהותירו אחריהם כ-700 אלף חללים מוסלמים.

תנועת השחרור של המדינה המשוסעת לא הפסיקה לבצע פעולות טרור וגרילה שגבו קורבנות רבים. שארל דה גול, הגיבור ממלחמת העולם השנייה, שעלה לשלטון בתמיכת הצבא, נחשב לנשיא שאמור להשאיר את אלג'יריה תחת שליטה צרפתית לעד. אולם, הוא עשה פניית פרסה ופינה את כול המתיישבים הצרפתים מאלג'יריה והותיר רבים מהם חסרי כל.

הרפובליקה החמישית קמה בצרפת, והקולוניאליזם האירופאי, שנמשך כמאה שנה, הגיע לסופו הטראגי. צרפת חדלה להיות אימפריה עד עצם היום הזה.

משאל עם, שנערך בשנת 1962 הסתיים בתוצאה, שרוב הצרפתים בעד נסיגה מלאה מאלג'יריה, אולם הותיר את המדינה משוסעת וחצויה.

המשמעות של תוצאות המלחמה ההיא, אולי מעל הכול, הייתה מתן אזרחות למאות אלפי צפון אפריקאים. הצעד הזה הותיר את צרפת עם 15 אחוז מוסלמים, כלומר: כשמונה מיליון בני אדם.

מלחמת ויאטנם –  1959  – 1975– עשרות סרטים, מחזות, סיפורים ושירים נכתבו על המלחמה הזאת, שהייתה הטראומטית ביותר בתולדות ארצות הברית. מלחמת ויאטנם נותרה חקוקה בזיכרון האמריקאי כתבוסה הצורבת ביותר בהיסטוריה של המעצמה.

תוצאות המלחמה גרמו לכך, שארצות הברית ביטלה את גיוס החובה, והותירה אותה כואבת ומוכה. סיום המלחמה היווה סיומת של למעלה מעשור של אהבה ורצון לשלום עולמי, לאחר שצפון ויאטנם, בניגוד להסכם השלום שנחתם עמה, כבשה והפכה את דרום ויאטנם לקומוניסטי. כשישים אלף חיילים אמריקאים ומיליון ויאטנמים נהרגו במלחמה, שתוצאותיה ניכרות עד היום בעיקר במדינות אסיה.

למרות הטראומה, ניצחו האמריקאים במלחמה הקרה כולה ונותרו מעצמה עד לימינו, אך הצלקות העמוקות מהמלחמה הקשה נותרו. כאמור, עד היום ניתן לראות אותם, מלבד בבתי הקברות, בעיקר בקולנוע, תיאטרון, מוזיקה וספרות אמריקאית.