מלחמות הבלקן והשפעתן על טיהורים אתניים

שתי מלחמות הבלקן התרחשו זמן קצר לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה. מלחמת הבלקן הראשונה (אוקטובר 1912-מאי 1913) פרצה ביוזמה של קואליציה של ארבע מדינות בלקניות, בולגריה, סרביה, יוון ומונטנגרו – כולן מדינות חדשות שקמו במהלך המאה ה-19 –כנגד המדינה העות'מאנית שהיתה בעבר השליטה של ארבעתן. עבור ארבע מדינות אלה, המשברים מבית ומחוץ שאפיינו את המדינה העות'מאנית מאז מהפכת התורכים הצעירים (1908), היו בגדר הזדמנות פז להגשים את המאוויים הלאומיים ולהשלים את החזון הלאומי של כל אחת מהן: סילוק העות'מאנים מהפרובינציות שנותרו להם בבלקן (מקדוניה, תראקיה, אפירוס, קוסובו ואיים בים האגאי) והחזרת תור הזהב המדומיין שלהן מימי הביינים.

המדינות הבלקניות ניגפו את הצבא הע'ותמאני עד לאיסטנבול, ומשם הדרך להסכם שלום הייתה קצרה. התורכים איבדו את השטחים שהיו לב האימפריה שלהם מאז המאה ה-14, ונאלצו לחתום על הסכם שמכיר בעצמאות המדינות שקמו על חשבון השטחים שאיבדו. חוסר יכולתן של מדינות הבלקן לחלק ביניהן את השלל הביא לפרוץ מלחמת הבלקן השנייה (יולי 1913). הפעם התמודדה בולגריה מול צבאותיהן של סרביה, יוון ומונטנגרו. הצטרפותה של רומניה ללחימה היטתה את הכף כנגד בולגריה שנאלצה להסיג את כוחותיה מהחזיתות השונות כדי להגן על הבירה סופיה. התורכים ניצלו הזדמנות זו להחזיר מעט מהשטחים שאבדו, מה שאנו קוראים לו היום תורכיה האירופאית.

הע'ותמאנים היו המומים מהתבוסה. הם פיתחו תרבות שדנה ללא הפסק בהפסדים, מתוך מחשבה שיש לשפר את הצבא על מנת לעמוד במלחמות של המחר. ההלקאה העצמית הייתה בקנה מידה עצום, מחזות, הצגות אירועי תרבות הוקדשו כדי למרר על עומק התבוסה. השבר בחברה התורכית גרם לשנאה יוקדת כלפי המערב, שלא התערבה זמן המלחמה גם כאשר מדינות הבלקן פלשו אל שטחה הריבוני של האימפריה הע'ותמאנית. השנאה הפכה לרצון לנקום, דור שלם כונה "דור הנקמה" והוא חונך על שנאה ורצון לכבוש מחדש את השטחים שנלקחו מהם. תבוסה יצרה בקרב העות'מאנים תפיסות של חרדה, חוסר-צדק משווע, קורבנות ושיח שקידש את הנקמה ואת תפקידה המרכזי בהוויה התורכית. השיח הפך את התורכים ליותר לאומנים והוא כלל אוכלוסיות שלמות שבעבר היו מודרות.

הלהט הלאומני, הרצון לנקום והחינוך לראות באחר כאויב, הפכו במלחמת העולם הראשונה לג'נוסייד. זהו לקח לכל חברה שנוצר בה שיח אלים, שיכול להדרדר למחוזות שאיש אינו יכול לחזות אותם.