מדוע הוטלה פצצת האטום על הירושימה ונגסאקי

לקראת סיום מלחמת העולם השנייה שחררו בעלות הברית ביחד עם ברית המועצות את כל השטחים שכבשה יפן במהלך המלחמה. מפלתה של יפן הסתמנה כוודאית, ואולם האמריקנים חששו שכיבוש יפן יהיה כרוך באבדות כבדות.האמריקנים הבינו שעליהם לשנות את אופייה המיליטריסטי של יפן ולגדוע את כל השאיפות האימפריאליסטיות שלהם. המודיעין טען שרק ניצחון וודאי ומוחלט יגרום ליפנים לזנוח את החלומות אודות יפן גדולה לכל אורך האוקיינוס השקט. 

כאשר הארי טרומן ביקש ההארכה מגורמי מודיעין כמה חיילים ימותו כתוצאה מהטלת הפצצה הוא הבין שכמה מאות אלפים. אבידות כבדות תוך קרבות קשים אל מול אוכלוסייה עוינת, שמוכנה להקריב את חייה בקרבות מול הפולשים. טרומן הבין שמצפים לו רגעים קשים מנשוא, ויכוחים עם העם האמריקני וסכסוך עם המשפחות שיקריהם ייהרגו כתוצאה מהפלישה.  לבסוף טרומן נקט בהחלטה ערכית שמתעדפת את חיי עמו על פני חייהם של היפנים. במילים אחרות, הוא העדיף את מותם של מאות אלפי יפנים ממותם של חיילים אמריקנים. בנוסף היפנים סירבו למונח של כניעה ללא תנאים, הם היו מעונינים לשמר את כוחו ומעמדו של הקיסר ולא היו מכונים לוותר על מסורת של אלפי שנים. זאת ועוד, שמירת מעמדו של הקיסר לא הייתה המכשול היחיד שמנע כניעה של יפן. כל הרעיון של כניעה היה זר למסורת הלוחמים היפנית ובכירים בצמרת היפנית ידעו כי ישנם קצינים צעירים שיעשו הכל, כולל התנקשויות, על מנת למנוע מצב של כניעה יפנית לבעלות הברית. הדרישה ל"כניעה ללא תנאים" גם נתפשה כמשהו שמכוון להחזיר את העם היפני לאחור מבחינת הישגיו וחשיבותו ולהפוך את יפן למעין שוויץ של המזרח התיכון.

זו לא החלטה הרואית אלא החלטה תועלתנית בלבד.יש להוסיף לכלל השיקולים שהנשיא טרומן, הבין שפצצה אטומית תוכל לגרום לרוסיה הסובייטית לפחד ולהירתע מארצות הברית בעולם שאחרי סוף המלחמה. הפצצה תבסס את מעמדה באופן סופי של ארצות הברית כמעצמת על שלא ניתן לערער עליה.  זה המקום לציין שבעלות הברית הרגו מאות אלפי אזרחים בהפצצות מסיביות בגרמניה הנאצית ולאחר מכן ביפן. ההחלטה לעשות שימוש בפצצות האטום כנגד יפן הייתה תקדימית, לא רק משום שאישרה שימוש בנשק הרסני שאין דומה לו בהיסטוריה האנושית, אלא בגלל שפתחה מחדש לדיון את כללי המלחמה והמוסר האנושי והשפיעה באופן משמעותי על הדיפלומטיה בעולם שלאחר מלחמת העולם השנייה.

-6 באוגוסט 1945, בשעה 08:15 (זמן מקומי), הופיע בשמי הירושימה מפציץ 29-B של צבא ארה"ב (שכינויו "אינולה גיי" – על שם אמו של טייס המטוס) והטיל על העיר פצצת אטום – הנשק הגרעיני הראשון בו נעשה שימוש בהיסטוריה האנושית. פצצת האטום (שזכתה לכינוי "ילד קטן") התפוצצה בגובה 680 מ' מעל העיר והרסה שני שלישים משטחה. מספר ההרוגים נאמד ב-140,000 עד סוף 1945, ורבים אחרים מתו בשנים הבאות עקב הרעלת קרינה. שלושה ימים מאוחר יותר הוטלה פצצת אטום גם על העיר נגסקי במערב האי קיושו. פצצה זו הביאה למותם של 75,000 מתושביה, לאחריה נכנעה יפן ללא תנאי ומלחמת העולם השנייה הסתיימה.

שתי הערים נותרו תילי חורבות, רבים נוספים ימותו מקרינה לאחר המלחמה. רק כיום השפעות הקרינה פסקו משתי ערים אלו.

פצצות