ליידי גודייבה זה לא רק שוקולד

כמו כל סיפור טוב, הגיבורה שלנו מגיעה אלינו מהמאה ה-11 בבריטניה הדתית והשמרנית. היא נולדה לפני הכיבוש הנורמני, והייתה אישתו של ליאופריק שליט מרסיה שבמרכז אנגליה.ליאופריק ידוע דרך אגדות רבות, כשליט טוב ומטיב ואפילו כנוצרי נאמן ואף אשתו מתוארת כבעלת מעלות לא מעטות. באופן אירוני ליידי גודייבה, לא נכנסה להיסטוריה כאשתו של המלך המטיב, או כאישה הנוצריה שעזרה לעניי הממלכה אלא כאשה הערומה שרכבה על סוס ששערה כיסה את מלבושיה. מאין הגיע הסיפור?

הסיפור הוא כמובן אגדה ימי ביניימית שאחיזתה במציאות היא מפוקפקת. לפי האגדות ליאופילד היה אולי מטיב, אבל גם אדם קשוח מאוד. הוא לא הסכים להוריד מיסים לאנשי קובנטרי האומללים, ואף הטיל עליהם מיסים כבדים לפי גחמותיו כמובן. אולם אשתו הייתה רחמניה, שרגשותיה הנוצריים של ליידי גודייבה עלו ופעמו היא החליטה לעשות מעשה. היא נדנדה לבעלה שיקל על אנשי העיר והוא הסכים בתנאי שהיא תרכב ערומה על סוס. כמובן שהמטרה של האתגר הייתה להרתיע את האישה החסודה שגם הייתה אשת המלך, אולם ליידי גודייבה לא ויתרה. למחרת היא רכבה ערומה שרק שיערה הארוך מכסה את גופה במרכז העיר, וליאופילד ההמום החליט להוריד במיסים ולהציל את אנשי קובנטרי ההמומים.

היום הסיפור הזה נשמע מוזר ומיני, אבל זה במקור זה היה סיפור על טוב לב, אדיקות דתית וטוהר. בנצרות שיער ארוך הוא סימן לצדיקות, ושיער פזור הוא סימן לכוח. הקרבה עצמית בנצרות היא מעלה עליונה ולכן אישה שמוכנה לוותר על מלבושיה למען העניים זהו ערך בעל משמעות רבה. באגדות הנוצריות נשים הם אלו שמקריבות עצמם עבור העניים, והקרבת התמימות והטוהר בעולם של ימי ביניים עבור אישה זו ההקרבה האולטימטיבית.

לפי האגדות לאופילד לא ויתר על חלקו בעסקה משום אומץ לבה של ליידי גודייבה אלא משום שהוא סבר שהתערבות אלוהית עומדת מאחוריה. העובדה שהשיער כיסה את כל גופה, וגברי העיירה השפילו את מבטם כאשר עברה בעיר הם סימן להתערבות אלוהית. רק אדם אחד ניסה להציץ והוא התעוור, סימנים אלו לא הותירו למלך ספק שעליו להיכנע לסמכות רוחנית שחזקה ממנו. כיום יש הרואים סיפור בעל משמעות מינית, אבל אם נסתכל מנקודת מבט היסטורית נראה שמספריו התכוונו למשמעויות אחרות לחלוטין.