לזכרה- אילונה אלק-שהרר הסייפ היהודיה שניצחה את הנאצים

היהודים ההונגריים היו מומחים בתחום הסייף, הם שלטו בענף בכל התחרויות בארצם ובעולם. אילונה אלק שהרר היה הטובה ביותר, אילונה אלק ואחותה מרגיט היו הסייפות הדומיננטיות בהונגריה בשנות השלושים והארבעים. שתי האחיות זכו באליפות אירופה לשנת 1934 במדליית הזהב ובמדליית הכסף. אילונה הפכה לאימת אירופה כאשר זכתה בכל מדליה אפשרית באליפויות אירופה וכמובן באליפויות הונגריה.

אולימפיאדת ברלין 1936 הייתה נקודת זינוק לשתי האחיות. הם היו יהודיות שלא התביישו בכך, ויהדותם הייתה שיחת היום בכל גרמניה. כיצד היטלר יתייחס ליהודיה, שמבחינה פוטנציאלית היא יכולה לזכות במדליית זהב. מנגד ייצגה את גרמניה הלנה מאייר, יהודייה גרמניה שהייתה נאמנה באופן קיצוני למשטר הנאצי. רבות נשאלה השאלה אם היטלר ילחץ למאייר היהודיה את היד, תוך התעלמות מוחלט מכך שהיא לא המועמדת הטבעית למדליה. אילונה אלק ניצחה את מאייר וזכתה בזהב, אולם הסייף סיפק את גדול הרגעים באולימפיאדת ברלין.

על הפודיום של המנצחים היו שלוש יהודיות, מעין לגלוג על תאוריית הגזע של הנאצים כאשר הם מוכיחות שהיהודים מצטיינים גם בענפי ספורט. הלן פרייס, הלנה מאייר (שאביה היה יהודי) ואלק שהרר. אילונה אלק שהרר הצליחה לחמוק מגורלם של יהודי הונגריה ולא נשלחה למחנות ההשמדה. לאחר המלחמה היא חזרה להתאמן והייתה היחידה בענף שזכתה בשתי מדליות זהב רצופות 36 ו48 בלונדון. בסך הכול זכתה ב18 מדליות 11 מהן היו זהב.

נחשבת עד היום לאחת מהספורטאיות הגדולות בהונגריה ושל העם היהודי בכלל. נפטרה לבסוף בשנת 1988 לאחר שהצליחה כנגד כל הסיכויים להביך את היטלר, לשרוד את המלחמה ולהפוך לאחת מהסייפות הגדולות בהיסטוריה.